Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

RAF hlídá nebe nad Černým mořem kvůli lodím převážejícím obilí

Stíhačky Tornádo britské Royal Air Force
Stíhačky Tornádo britské Royal Air Force
Foto: raf.mod.uk

Britská RAF stráží nebe nad Černým mořem, aby ochránila lodě s ukrajinským obilím, které jsou ohroženy od chvíle, co Rusko odstoupilo od obilné dohody. Podle ostrovních médií o tom informoval úřad konzervativního premiéra Rishiho Sunaka.

O zesílené aktivitě RAF nad Černým mořem informoval deník The Telegraph. Podle premiérova úřadu dobře slouží informace od zpravodajských služeb či z průzkumné činnosti. "Britské letectvo v rámci těchto operací provádí lety nad oblastí, aby odradilo Rusko od ilegálních útoků na civilní plavidla převážející obilí," uvedla Downing Street.

List napsal, že se tak děje poté, co Velká Británie avizovala, že v listopadu hodlá pořádat summit, jehož hlavním tématem bude potravinová bezpečnost. Ukrajinská vývozní kapacita se totiž od července kvůli ruským útokům snížila o třetinu. Během úderů na infrastrukturu došlo ke znehodnocení obilí, které by po celý rok uživilo přes milion lidí.

Moskva po ukončení své účasti na černomořské obilné dohodě oznámila, že bude považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Některé části moře byly Ruskem prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu.

Kyjev reagoval recipročním opatřením, které platí pro lodě mířící do ruských či Ruskem okupovaných přístavů. Rovněž označil vody šesti ruských přístavů v Černém moři za zóny válečného rizika, příslušné varování zveřejnila ukrajinská státní hydrografická služba.

Témata:  Royal Air Force Ukrajina lodní doprava

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy