O zesílené aktivitě RAF nad Černým mořem informoval deník The Telegraph. Podle premiérova úřadu dobře slouží informace od zpravodajských služeb či z průzkumné činnosti. "Britské letectvo v rámci těchto operací provádí lety nad oblastí, aby odradilo Rusko od ilegálních útoků na civilní plavidla převážející obilí," uvedla Downing Street.

List napsal, že se tak děje poté, co Velká Británie avizovala, že v listopadu hodlá pořádat summit, jehož hlavním tématem bude potravinová bezpečnost. Ukrajinská vývozní kapacita se totiž od července kvůli ruským útokům snížila o třetinu. Během úderů na infrastrukturu došlo ke znehodnocení obilí, které by po celý rok uživilo přes milion lidí.

Moskva po ukončení své účasti na černomořské obilné dohodě oznámila, že bude považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Některé části moře byly Ruskem prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu.

Kyjev reagoval recipročním opatřením, které platí pro lodě mířící do ruských či Ruskem okupovaných přístavů. Rovněž označil vody šesti ruských přístavů v Černém moři za zóny válečného rizika, příslušné varování zveřejnila ukrajinská státní hydrografická služba.