Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rishi Sunak bude novým premiérem Velké Británie

Rishi Sunak
Rishi Sunak
Foto: Facebook Rishi Sunak

Nejvíce britských konzervativních poslanců dnes ve volbě nového vůdce strany vyjádřilo podporu bývalému ministrovi financí Rishimu Sunakovi, který se tak stane novým britským premiérem. Do funkce jej uvede v úterý král Karel III. poté, co přijme rezignaci Liz Trussové. Sunak už slíbil, že bude Británii sloužit s pokorou a zásadově.

"Británie je významnou zemí. Není ale pochyb o tom, že čelíme hlubokým ekonomickým problémům. Nyní potřebujeme stabilitu a jednotu," uvedl Sunak ve svém prvním jen asi minutovém projevu, který přečetl, aniž dal najevo jakékoli emoce. Svoji řeč neuzavřel poděkováním, všimla si britská média.

Sunak, který byl jediným kandidátem konzervativců poté, co z klání odstoupila Penny Mordauntová, svým jmenováním do funkce v úterý pokoří několik milníků. Stane se nejmladším premiérem za posledních více než 200 let i prvním britským premiérem s indickými kořeny. Britská média také v jeho případě píší o nejrychlejším politickém růstu v moderní historii: z neznámého poslance se stává premiérem za pouhých sedm let.

Jeho dnešní de facto zvolení do funkce předsedy vlády oslavovali lidé v Dillí v Indii, bývalé britské kolonii, i indická diaspora v Británii. Zvolení praktikujícího hinduisty do čela britské vlády společně se Svátkem světel díválí, který připadá na dnešek, přineslo Indům skutečné důvody k oslavám, píše agentura Reuters.

List The Guardian také upozornil, že s příchodem Sunaka a jeho rodiny do Downing Street bude poprvé v britské historii předseda vlády s rodinou bohatší než monarcha; Sunak a jeho žena Akshata Murthyová mají podle odhadů společné jmění v hodnotě 730 milionů liber (asi 20,4 miliard korun).

Stále ještě úřadující Trussová oznámila svoji rezignaci ve čtvrtek 20. října po zhruba šesti týdnech ve funkci. Za tuto dobu se stihla stát nejméně populární britskou premiérkou a Konzervativní strana se podle serveru Politico v předvolebních průzkumech propadla z 31 na 21 procent.

Trussová Sunakovi na svém twitteru ke zvolení pogratulovala a přislíbila mu svoji "plnou podporu". Sunak svůj dnešní projev v sídle Konzervativní strany zahájil vzdáním holdu Trussové.

Na zvolení Sunaka nereagovala příznivě britská opozice. Zástupci Labouristické strany, Skotské národní strany (SNP) i Liberálních demokratů vyzvali k vyhlášení předčasných voleb a uvedli, že Sunak je premiérem bez demokratického mandátu.

"Co se týče politického programu, navrhuji okamžitě vyhlásit předčasné volby. (Sunak) by také neměl přijít s dalším kolem daňových škrtů. Naše veřejné služby by to neunesly," napsala předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová a dodala, že v otázce skotské nezávislosti se její pohled nezměnil: "Stává se dalším premiérem, který (ve Skotsku) nemá žádný mandát. Kdybychom měli šanci, bezpochyby bychom si ho nezvolili," uvedla.

Témata:  Rishi Sunak Velká Británie Konzervativní strana (Spojené království)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.