Moskva letos během jarní eskalace napětí vyslala desetitisíce vojáků k ukrajinské hranici, což vedle Kyjeva vyvolalo obavy zvláště v pobaltských zemích a v Polsku. Tyto alianční státy nyní znepokojuje letošní ročník cvičení Západ 2021, jehož hlavní část začne nedaleko jejich hranic přesně za týden.

"Rusko by mělo jednat předvídatelně a transparentně," řekl Stoltenberg. "V minulosti jsme viděli, že počty vojáků zapojených do cvičení podstatně převyšovaly předem oznámená čísla," dodal šéf aliance. Podle magazínu NATO Review například v roce 2017 Rusko avizovalo přítomnost 12.700 vojáků, ve skutečnosti se jich ale účastnilo 60 až 70 tisíc.

Stoltenberg podotkl, že Rusko má povinnost pravdivě informovat o parametrech svých vojenských cvičení v Evropě na základě dohody z Vídně, kterou podepsalo. Moskva podle něj rovněž nikdy od skončení studené války neumožnila povinnou nezávislou inspekci svých cvičení.

Rusko tvrdí, že cvičení na vlastní půdě jsou zcela v jeho kompetencích a že o počtech jednotek informuje pravdivě. Někteří alianční diplomaté se přitom podle Reuters obávají, že netransparentní přístup může zvýšit riziko konfliktu během cvičení a dále vyhrotit už existující napětí ve vzájemných vztazích.

Cvičení rozdělené mezi ruské a běloruské území začne v době, kdy režim běloruského vládce Alexandra Lukašenka pouští k hranicím Litvy tisíce migrantů poté, co vůči němu v červnu zavedla Evropská unie dosud nejtvrdší sankce. "Rozhodli jsme se vyslat příští týden do Litvy tým expertů, který pomůže Litvě čelit hybridním aktivitám (běloruského) režimu," dodal Stoltenberg.