Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se na Ukrajině snaží o alespoň okrajové zisky, než ztratí iniciativu

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

Ruské síly podle zprávy ISW za uplynulý den pravděpodobně postoupily v jihozápadním a severním Bachmutu a také severozápadně od města. Zrychlily také tempo operací u Avdijivky, kterou se snaží obklíčit. Operace u Avdijivky ISW ve své zprávě hodnotí jako "pomýlenou" snahu odlákat ukrajinské síly z jiných oblastí fronty.

"Je nadále možné, že ruský postup může Ukrajince donutit ke stažení z Bachmutu nebo Avdijivky, i když ani jedno z toho se v současnosti nejeví jako pravděpodobné," míní analytici.

Generální štáb ukrajinské armády pak dnes hlásí odražení 120 ruských útoků v pěti oblastech. Hlavním cílem ruských sil podle štábu nadále zůstává ovládnutí celé Doněcké a Luhanské oblasti.

Témata:  Rusko Ruská armáda válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.