Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko se pravděpodobně chystá na dlouhou válku, míní britská rozvědka

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Zavedení elektronického doručování předvolání na vojenskou správu v Rusku nemusí ještě znamenat přípravy na novou vlnu mobilizace do války proti Ukrajině. Jde spíše o součást dlouhodobější strategie k doplňování armády v očekávání vleklého konfliktu, uvedla dnes v pravidelném přehledu situace britská vojenská rozvědka.

"Sama o sobě (tato opatření) konkrétně nenaznačují novou velkou vlnu nucené mobilizace. Rusko prozatím dává přednost náboru do dalších dobrovolnických jednotek. Opatření je však velmi pravděpodobně součástí dlouhodobějšího přístupu k zajištění personálu, protože Rusko očekává, že konflikt na Ukrajině bude dlouhý," míní analytici.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal zákon o elektronickém doručování předvolání na vojenskou správu a o postizích pro odpírače služby v armádě včetně zákazu cest do zahraničí. Návrh zákona v úterý schválila Státní duma, což je dolní komora ruského parlamentu, ve středu pak i Rada federace, tedy horní komora. Zákon byl ještě v pátek zveřejněn na oficiálním portálu s platnými ruskými zákony, čímž nabyl účinnosti.

Nová norma předpokládá vytvoření digitálního evidenčního systému, v němž budou osobní údaje odvedence včetně jeho místa pobytu, místa výkonu zaměstnání a další údaje. Vojenské správy budou mít nově právo rozesílat předvolání elektronicky.

Po doručení dokumentu bude předvolanému znemožněno vycestovat do zahraničí, a to až do doby, než se dostaví na vojenskou správu. Odpíračům vojenské služby bude hrozit zákaz registrovat automobil, prodávat nebo kupovat nemovitosti a brát si úvěry.

Návrh zákona byl schválen mimořádně rychle, a vyvolal tak spekulace o chystané nové vlně mobilizace. Duma návrh schválila ve druhém a třetím čtení v úterý. Když se pak o návrhu následující den rozhodovalo v Radě federace, jako jediná proti hlasovala senátorka Ljudmila Narusovová.

Od loňského září, kdy Putin vyhlásil částečnou mobilizaci na podporu speciální vojenské operace na Ukrajině, jak Moskva nazývá svou invazi, bylo povoláno do zbraně ze zálohy více než 300.000 mužů.

Vyhlášení mobilizace loni přimělo tisíce mužů v branném věku k útěku do zahraničí. Protesty v několika ruských městech byly rychle potlačeny.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Rusko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.