Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sankce proti Rusku kvůli Ukrajině by teď podle Blinkena nebyly konstruktivní

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes televizi CNN řekl, že uvalit ekonomické sankce na Rusko by v tuto chvíli podrývalo schopnost Západu odradit Moskvu od případné agrese vůči Ukrajině.

Západ vyjádřil hluboké znepokojení z hromadění ruských sil na hranici s Ukrajinou a varoval Moskvu, že případná invaze na Ukrajinu by měla pro Rusko vážné důsledky. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, popírá, že by chystalo invazi do sousední země.

"Pokud jde o sankce, tak smyslem těchto sankcí je odradit Rusko od agrese. Takže pokud budou uvaleny, ztratíte odrazující účinek," uvedl Blinken v rozhovoru se CNN.

Ministr zahraničí zároveň poznamenal, že pokud na Ukrajinu přijde agresivním způsobem jediný další příslušník ruských sil, vyvolá to vážnou odezvu.

Na dotaz televize CBS, zda mají Spojené státy v souvislosti s Ukrajinou svázané ruce, jelikož potřebují ruskou podporu v rozhovorech o íránském jaderném programu, Blinken odpověděl, že "ani v nejmenším".

O jaderné dohodě s Íránem z roku 2015 se od loňska jedná ve Vídni. Spojené státy od dohody, kterou s Íránem podepsaly spolu s Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem jednostranně odstoupily v roce 2018 za vlády prezidenta Donalda Trumpa a obnovily proti Íránu sankce. Ten pak začal dohodu porušovat. Cílem vídeňských rozhovorů, kterých se USA účastní nepřímo, je dohodu oživit. Írán požaduje zrušení amerických sankcí, Západ mezitím apeluje na Teherán, aby dohodu začal opět dodržovat.

V rozhovoru s televizí NBC Blinken ujistil, že Německo nepochybně sdílí ohledně Ukrajiny obavy Washingtonu. Vyjádření některých německých představitelů i neochotu Německa poskytnou Ukrajině zbraně německé výroby kritizoval v sobotu šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. V souvislosti se svými výroky o poloostrově Krym nebo ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi pak rezignoval šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach.

Německý kancléř Olaf Scholz dnes v rozhovoru s listem Süddeutsche Zeitung vyzval při zvažování protiruských sankcí k opatrnosti. "Musíme také zvážit důsledky, které to pro nás bude mít," citovala Scholze agentura Reuters. Kancléř doplnil, že jakékoli sankce by měly dopad i na Německo.

Témata:  protiruské sankce Ruská armáda Ukrajina USA

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy