Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz: Všichni vědí, že Putin své návrhy na dosažení míru na Ukrajině nemyslí vážně

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Každý ví, že ruský prezident Vladimir Putin to se svými návrhy, jak dosáhnout míru na Ukrajině, nemyslí vážně, řekl německý kancléř Olaf Scholz. Země G7 o nich proto na svém aktuálním zasedání nejednaly.

Agentura Reuters informovala o prohlášení šéfa německé vlády. Informuje server Swissinfo.

"Každý ví, že tento návrh nebyl míněn vážně, ale měl něco společného s mírovou konferencí ve Švýcarsku," řekl Scholz v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD s odkazem na mírový summit, který v alpské zemi v sobotu začal. Rusko se jí nebude účastnit a podle Scholze od ní chce odvést pozornost.

Putin v pátek řekl, že Moskva je připravena jednat o míru, jakmile Kyjev splní několik podmínek. Ukrajinské jednotky podle něj musí opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast, tedy ukrajinské regiony, které Rusko částečně okupuje poté, co v roce 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu. Podle představ šéfa Kremlu by se navíc Ukrajina měla zavázat, že nevstoupí do NATO.

Kyjev to jednoznačně odmítl. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil Putinova slova za ultimátum a řekl, že ruský prezident se chová jako bývalý nacistický vůdce Adolf Hitler a bude stupňovat své požadavky, protože jeho cílem je získat i další ukrajinské regiony.

Ukrajina požaduje stažení ruských vojsk ze všech okupovaných území a také z anektovaného Krymu, který Rusko obsadilo v roce 2014.

Témata:  Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) Olaf Scholz Vladimír Putin válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy