Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skandál v Nizozemí: Gynekolog je otcem nejméně 17 dětí svých pacientek

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Nizozemský gynekolog bez vědomí budoucích rodičů opakovaně používal své sperma pro umělé oplodnění, a stal se tak otcem nejméně 17 dětí. Dnes již zesnulý lékař Jan Wildschut působil v nemocnici Isala ve městě Zwolle v letech 1981 až 1993. Informaci dnes zveřejnila samotná nemocnice a agentura AP.

"Z morálního hlediska považuje (nemocnice) Isala za nepřijatelné, aby gynekolog, specialista na reprodukci, byl zároveň ošetřujícím lékařem a dárcem spermatu," uvedla nemocnice v prohlášení.

Gynekologovo otcovství potvrdily testy DNA. Podle nemocnice jsou potomci někdejších pacientek a lékařova rodina v pravidelném kontaktu a mají dobré vztahy.

Úřady vytvořily lékařův profil DNA. Děti rodičů, kteří se v nemocnici léčili na neplodnost, si tak mohou ověřit, zda je Wildschut také jejich biologickým otcem.

Podobný případ gynekologa, který bez vědomí svých pacientek používal k inseminaci vlastní sperma, byl v Nizozemsku odhalen už v loňském roce. Výsledky DNA tehdy potvrdily, že lékař Jan Karbaat je biologickým otcem nejméně 49 dětí.

Témata:  Nizozemí děti zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.