Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovinsko vrací ČR mezi bezpečné země, výjimkou je Moravskoslezský kraj

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Twitter

Slovinsko od úterý 7. července vrací Českou republiku zpátky na seznam bezpečných zemí, jejichž obyvatelé se nemusí v této zemi prokázat negativním testem na koronavirus, nebo jít do čtrnáctidenní karantény. Na twitteru to dnes oznámilo české ministerstvo zahraničí.

Výjimkou je Moravskoslezský kraj, pro jehož obyvatele budou dál platit omezení, která se uplynulé tři dny týkala všech českých občanů. Zatím není jasné, jakým způsobem bude dodržování tohoto omezení kontrolováno. Lze očekávat, že budou na místě namátkové kontroly, řekl ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Slovinská vláda v pátek rozhodla, že Česko, Chorvatsko a Francie budou od soboty vyřazeny z takzvaného zeleného seznamu zemí s nízkým rizikem koronavirové nákazy. Přesun na žlutý seznam zemí s vyšším rizikem pro české občany znamenal, že po příjezdu do Slovinska museli do dvoutýdenní karantény. Vyhnout se jí mohli pouze ti, kteří se prokázali dokladem o pobytu a maximálně 36 hodin starým negativním testem na covid-19. Test ani karanténu nepotřebovali lidé, kteří Slovinskem pouze projíždějí, například při cestě do Chorvatska.

"Slovinsko vrací ČR od 7. července zpět na seznam bezpečných zemí, výjimkou je Moravskoslezský kraj, který nadále zůstává mezi 'žlutými' regiony," uvedl Černínský palác.

"V tuto chvíli ověřujeme přesné detaily. Mohou být namátkové kontroly, mohou pokračovat některé kontrolní akce, jestli toto nařízení je dodržováno. Ale já bych především chtěl apelovat na naše občany, aby se chovali zodpovědně, aby především tyto podmínky plně respektovali, abychom se nedostali do nějakých problémů v budoucnu," doplnil dnes na dotaz ČTK ministr Petříček.

Také slovinská tisková agentura STA informovala o tom, že slovinská vláda na dnešním korespondenčním zasedání rozhodla vrátit na zelený seznam epidemiologicky bezpečných zemí Českou republiku a Francii. Rozhodnutí vstoupí v platnost v úterý.

Slovinsko dosud uvádělo, že o zařazení země mezi bezpečné rozhoduje na základě toho, kolik lidí se nově nakazilo koronavirem za posledních 14 dní. Limitem pro vrácení Česka mezi bezpečné číslo měla být hodnota pod deset, v neděli byl podle propočtu ČTK tento ukazatel 18,86. Čeští diplomaté a politici se snažili od pátku přesvědčovat Slovince, že epidemiologická situace v Česku je klidná a země má pouze lokální problém se zvýšeným výskytem koronaviru na Karvinsku.

V aktuálním prohlášení slovinské vlády se uvádí, že v České republice tvoří výjimku Moravskoslezský kraj, který zůstává na žlutém seznamu méně bezpečných zemí či správních celků. Občané Slovinska a cizinci se stálým nebo dočasným pobytem ve Slovinsku mohou do Slovinska přijíždět ze zemí nebo správních celků, které jsou na žlutém seznamu, bez karantény, pokud přijíždějí z členských států EU nebo schengenského prostoru volného pohybu. Musejí přitom prokázat, že ve Slovinsku vlastní nemovitost nebo loď, kde se budou během pobytu zdržovat či předložit fakturu za ubytování, kterou zaplatili. Pokud uvedené podmínky nesplní, bude se mít za to, že pocházejí ze země s epidemiologicky vysokým rizikem nákazy infekční nemocí covid-19, uvádí se mimo jiné ve sdělení, které slovinská vláda zveřejnila na svém webu.

Témata:  Slovinsko Moravskoslezský kraj Tomáš Petříček

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.