Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státy EU potvrdily nařízení o dobrovolném snížení poptávky po zemním plynu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Členské země Evropské unie dnes formálně potvrdily nařízení o dobrovolném snížení poptávky po zemním plynu pro letošní zimu o 15 procent. Na twitteru o tom dnes informovalo české předsednictví Rady EU. Ministři odpovědní za energetiku se na přijetí tohoto opatření shodli už v závěru července, unie tak reaguje na očekávané omezení dodávek plynu z Ruska.

Text bude začátkem příštího týdne vydán v Úředním věstníku a vstoupí v platnost jeden den po vydání, doplnilo české předsednictví.

Členské země se zavázaly snížit v období od začátku srpna do konce března spotřebu plynu o 15 procent proti průměru z posledních pěti let. Pokud Evropská komise či pět členských zemí dojdou k závěru, že nastal čas na vyhlášení plynové nouze, může se komise s touto věcí obrátit na členské země. V případě, že bude souhlasit nejméně 15 z 27 zemí, začnou být úspory povinné.

O výjimky budou moci požádat například země, které nejsou propojeny s unijní plynárenskou infrastrukturou nebo je jejich napojení nedostatečné. To se týká například Španělska, Irska či Malty. Mohou si je vyjednat i země, které mají zásobníky plynu před zimou plnější, než odpovídá stanovenému cíli nebo ve kterých jsou na plynu závislá kritická průmyslová odvětví. Tyto výjimky by mohlo využít Německo, Polsko či Česko, které již nyní dosáhlo listopadový cíl 80procentního naplnění zásobníků. Nižší omezení spotřeby budou moci vykázat i státy, jejichž energetická síť je výrazně provázaná s tou ruskou - tedy třeba pobaltské země.

Témata:  EU zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.