Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg: Putin se nechystá na mír; musí zjistit, že na bojišti nezvítězí

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

Ruský prezident Vladimir Putin se vůbec nepřipravuje na mír, a proto si musí uvědomit, že na bojišti nezvítězí, je přesvědčen generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Šéf NATO to dnes řekl agentuře Reuters na okraj Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu s tím, že Ukrajina potřebuje výrazně více zbraní.

"Pokud chceme zítra mírové řešení, musíme dnes poskytnout více zbraní," vyjádřil svůj názor Stoltenberg. Válka vyvolaná Ruskem loni v únoru se podle něj dostává do klíčové fáze, v níž Ukrajina potřebuje ještě výrazně vyšší podporu než dosud. Její součástí by podle Stoltenberga měly být například systémy protivzdušné obrany, obrněnce, ale také munice nebo náhradní díly.

"Prezident Putin nedal najevo žádné znamení toho, že by se připravoval na mír, a proto si musí uvědomit, že na bitevním poli nemůže vyhrát," míní také Stoltenberg.

Putin je však o svém vítězství nadále přesvědčen. V Petrohradu, který si připomíná prolomení nacistického obklíčení za druhé světové války, dnes prohlásil, že ruské vítězství je nevyhnutelné. "Dynamika je pozitivní. Vše se vyvíjí podle plánu ministerstva obrany a generálního štábu," mluvil podobně také o víkendu. Jeho plány únorové invaze přitom podle západních zemí i podle médií počítaly s tím, že Rusové obsadí Ukrajinu za několik dní.

Témata:  Jens Stoltenberg válka na Ukrajině Vladimír Putin

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy