Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg: Vztahy s Ruskem jsou skoro na dně

Jens Stoltenberg, autor: Kjetil Ree
Jens Stoltenberg, autor: Kjetil Ree
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Vztahy Severoatlantické aliance s Ruskem jsou na nejhorší úrovni za poslední desetiletí a NATO musí definovat nový přístup k ruské hrozbě. Před pondělním vrcholnou schůzkou lídrů aliančních zemí to dnes řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož by společné prohlášení šéfů států mělo vytyčit cestu k nové rovnováze mezi politikou obrany a odstrašení a dialogem s Moskvou.

Podle diplomatických zdrojů by se v závěrečném komuniké mohla objevit formulace vyjadřující solidaritu Česku v jeho současném sporu s Ruskem souvisejícím s kauzou Vrbětice.

Prezidenti a premiéři třicítky spojeneckých zemí by po pondělním jednání měli ve společném textu podpořit strategické priority vojenského bloku na následující dekádu. K hlavním tématům debaty bude vedle posilování vazeb Spojených států a Evropy či reakce na vzestup Číny patřit právě agresivní chování Ruska k členským zemím i k mimoaliančním partnerům jako je Ukrajina.

"V současnosti máme nejhorší úroveň vztahů mezi NATO a Ruskem od dob studené války," prohlásil dnes Stoltenberg. Aliance podle něj potřebuje najít k Moskvě nový přístup, neboť společnou strategii schvalovali lídři naposledy v roce 2010 a od té doby se vztahy zásadně změnily.

Země NATO mají obavy mimo jiné z trvající přítomnosti ruských vojáků u hranic Ukrajiny, jejíž územní svrchovanost by podle Stoltenberga měl summit stejně jako v minulosti podpořit. Spojence však více než dříve znepokojují četnější nepřátelské akce Moskvy přímo vůči členským státům, což se v poslední době týká například Česka či Bulharska. Aliance již koncem dubna odsoudila akci ruské vojenské rozvědky GRU, která podle českých tajných služeb stála v roce 2014 za výbuchy muničního skladu ve Vrběticích. Nyní se podle diplomatů vyjednává o tom, zda se zmínka o solidaritě s Českem či dalšími státy objeví v závěrečném prohlášení lídrů zemí NATO.

Aliance se podle Stoltenberga chce v souvislosti s Ruskem nebo Čínou v příštích letech lépe připravit i na nové hrozby jako jsou kybernetické či hybridní útoky. Zástupci spojeneckých vlád dávají v poslední době najevo, že jsou připraveni s Moskvou jednat více po dobrém, avšak klíč k tomuto dialogu drží v ruce ruská strana.

Ta se nyní stejně jako Spojené státy chystá na summit amerického prezidenta Joea Bidena s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, který se uskuteční 16. června v Ženevě. Biden si podle diplomatů nebude chtít zavřít cestu k možnému dobrému výsledku, proto se od pondělní vrcholné schůzky NATO nad rámec společného prohlášení spíše nedají čekat další akce typu nového vojenského cvičení na území východního křídla aliance.

Témata:  Jens Stoltenberg Rusko NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 9:47

Pavel Nedvěd má konečně fotku i s Darou Rolins. Spekulace jsou pryč

Pavel Nedvěd a Dara Rolins se během léta stali opakovaně předmětem spekulací, ale tlak přestáli na jedničku. Důkazem je i nová fotografie, kterou zpěvačka zveřejnila poté, co se Nedvěd konečně vyfotil i s ní. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Karel III. a Donald Trump

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.