Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stoltenberg zdůraznil, že Orbán v Moskvě nezastupuje ani NATO

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg
Foto: NATO

I NATO dává ruce pryč od páteční návštěvy Viktora Orbána v Kremlu. Generální tajemník Jens Stoltenberg na dnešní tiskové konferenci zdůraznil, že Orbán v Moskvě rozhodně nezastupuje alianci. Zmínil však, že maďarský premiér informoval NATO o cestě do Ruska s předstihem.

Stoltenberg připomněl, že Maďarsko dosud podpořilo všechna prohlášení NATO odsuzující ruskou agresi na Ukrajině, přestože odmítá poskytovat vojenskou pomoc. Aliance se aktuálně připravuje na summit ve Washingtonu, který proběhne od 9. do 11. července. Generální tajemník předpokládá, že členské státy se zavážou k poskytnutí další vojenské pomoci Kyjevu.

"Ukrajina musí zvítězit a potřebuje naši trvalou pomoc," řekl Stoltenberg v pátek a zdůraznil, že pomoc Kyjevu nedělá z aliance účastníka konfliktu. NATO jen podporuje Ukrajinu při prosazování jejího práva na sebeobranu, dodal.

Na cestu maďarského premiéra dnes reagoval i premiér Petr Fiala (ODS). "Viktor Orbán nezastupuje v Moskvě naše zájmy nebo zájmy EU. Také nemá žádný mandát, aby jednal naším jménem. Česká pozice je jasná: Putin je agresor, my stojíme na straně Ukrajiny," napsal na sociální síti X. 

Končící šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pátečním prohlášení zdůraznil, že Orbán nemá od EU jakýkoliv mandát k návštěvě Moskvy, přičemž zmínil pozici bloku k ruské invazi na sousední Ukrajinu, která zapovídá oficiální kontakty s ruským prezidentem. "Orbánova návštěva Moskvy probíhá čistě v rámci bilaterálních vztahů Maďarska a Ruska," uvedl. 

Borrell připomněl fakt, že Maďarsko se ujalo rotujícího předsednictví, což jej však neopravňuje k tomu, aby reprezentovalo Evropskou unii na mezinárodní scéně. Tato zodpovědnost leží na Borrelovi a končícím předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. 

K Orbánově návštěvě Moskvy se vyjádřila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Appeasement nezastaví Putina. Pouze jednota a odhodlání vydláždí cestu ke spravedlivému a trvalému míru na Ukrajině," napsala na sociální síti X. 

Témata:  Jens Stoltenberg NATO Viktor Orbán Vladimír Putin

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy