Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studie: Znečištěné ovzduší zabilo loni v Indii 1,7 milionu lidí

Indie, ilustrační foto
Indie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Znečištěné ovzduší v loňském roce zapříčinilo v Indii předčasnou smrt skoro 1,7 milionu lidí. Mohlo za téměř 18 procent všech úmrtí v zemi, která má přes 1,3 miliardy obyvatel. Kvůli zplodinám ve vzduchu vzrostl počet případů rakoviny plic, onemocnění srdce, mrtvic, cukrovky a dalších chorob. K takovému závěru došla studie prestižního vědeckého časopisu The Lancet, o níž informuje server The Guardian.

Ze studie rovněž vyplynulo, že počet úmrtí spojených se znečištěným ovzduším v Indii od roku 2017 vzrostl. Zatímco tehdy kvůli němu zemřelo 1,24 milionu lidí, což bylo 12,5 procenta všech tamních úmrtí, v roce 2019 způsobil smrt 1,67 milionu obyvatel země.

Předčasná úmrtí měla rovněž negativní ekonomický dopad na asijský stát - kvůli nižšímu objemu výroby znamenala ztrátu 36,8 miliard amerických dolarů, čili 1,36 procenta indického HDP. Studie dále upozornila na to, že zplodiny ve vzduchu mají dopad zejména na chudé obyvatele, zatímco movití Indové si často domů a do automobilů umisťují čističky vzduchu, ti chudí musejí žít v obydlích, která ani nelze utěsnit.

Studie si rovněž všímá dopadů současné pandemie koronaviru. Kvalita ovzduší se v Indii během celostátní karantény zlepšila, s uvolněním restrikcí opět zhoršila. "Poskytuje to zajímavé ukazatele ohledně redukce znečištění ovzduší, která je možná snížením lidské aktivity. Záznamy také nasvědčují tomu, že vystavení znečištěnému ovzduší je spojeno se zvýšeným rizikem nemocnosti a úmrtnosti v případě covidu-19. Takže redukce znečištění ovzduší by mohla pomoci snížit nepříznivý dopad covidu-19," píší autoři studie.

V první dvacítce nejvíce zamořených měst světa figurují hned tři indická velkoměsta, vyplynulo nedávno z žebříčku technologické společnosti IQAir, která sleduje globální znečištění vzduchu. Hlavní město Dillí v něm skončilo druhé, zejména v zimě se metropole pravidelně dusí ve smogu. Úřady však dosud nedokázaly množství zplodin ve vzduchu snížit.

Témata:  Indie smog

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.