Radikální islamistické hnutí Tálibán se ujalo moci nad Afghánistánem minulý měsíc, zatímco se ze země po 20leté misi stáhly poslední zahraniční síly. Země nyní čelí ekonomickému kolapsu i humanitární krizi. Zahraniční dárci a vlády přitom zvažují, jak přistupovat k novým vládcům Afghánistánu.

Německo si v součinnosti s Evropskou unií stanovilo podmínky pro obnovení diplomatické přítomnosti v Kábulu a rozmrazení rozvojové pomoci a vyzývá Tálibán k respektování lidských práv, zejména práv žen.

"Německá vláda by mohla povzbudit své podnikatele, aby přišli a investovali v naší zemi," řekl Mudžáhid. Tálibán podle něj uvolní cestu investicím a zajistí bezpečnost firem.

Tálibán se nyní snaží ukazovat umírněnější tvář než v minulosti. "Rádi bychom obnovili přívětivou atmosféru, která existovala mezi Afghánci a Němci. Příští vláda bude založena na přátelském vztahu s Německem," řekl mluvčí Tálibánu.

"Byli bychom rádi, kdyby nás Německo podpořilo v humanitárním sektoru a potřebujeme pomoc ve zdravotnictví, v oblasti vzděláni a v infrastruktuře," dodal Mudžáhid. Tálibán by podle něj také velmi rád přivítal končící kancléřku Angelu Merkelovou na návštěvě Afghánistánu. Němečtí občané žijící v zemi se nemusí Tálibánu obávat, zdůraznil Mudžáhid.

Německá armáda na konci srpna z kábulského letiště evakuovala více než 5000 lidí, ale tisíce lidí pracujících dříve pro Německo a jejich příbuzných v Afghánistánu nadále zůstávají. Německý velvyslanec Markus Potzel s Tálibánem vyjednává o možnostech jejich bezpečného odchodu.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes podle agentury DPA potvrdil, že Berlín za určitých podmínek Afghánistánu poskytne pomoc. "Budeme poskytovat i humanitární pomoc a to, zda kromě toho nastanou možnosti spolupráce s cílem pomoci lidem na místě, závisí hlavně na tom, jak si bude nyní Tálibán počínat," řekl šéf německé diplomacie. "Proto teď napjatě čekáme, až bude ustavena nová vláda, jak bude vypadat a s jakými prioritami se ujme svého úřadování," zdůraznil Maas.