reklama

Abdulláh zveřejnil na facebooku video, v němž požaduje, aby afghánské síly spolupracovaly a zajistily bezpečnost. Zároveň vyzval Tálibán, aby jeho jednotky nevstupovaly do Kábulu, což by umožnilo další jednání.

Hnutí Tálibán nicméně dalo rozkaz svým bojovníkům rozmístěným na okrajích metropole, aby postoupili směrem do města. Podle něj ve městě nefunguje policie a je potřeba zabránit rabování. Podle agentury Reuters je nyní na některých místech v Kábulu slyšet střelba.

Agentura AP uvedla, že spolu s prezidentem odcestoval i jeho bezpečnostní poradce Hamdulláh Mohíb. Stanice BBC informovala, že do zahraničí se uchýlil i viceprezident Amrulláh Sálih.

V Kábulu se dosud konala jednání se zástupci islamistického hnutí Tálibán, jehož bojovníci dnes po rychlém postupu celou zemí obklíčili metropoli. Představitel Tálibánu agentuře Reuters řekl, že informaci o tom, že Ghaní zemi opustil, teprve musí ověřit.

Přechodnou vládu v Afghánistánu by mohl vést bývalý ministr vnitra Alí Ahmad Dželalí, který teď působí na vysoké škole ve Spojených státech. S odkazem na diplomatické zdroje to dnes uvedla agentura Reuters.

Mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín stanici BBC řekl, že pokojné předání moci se v Afghánistánu uskuteční během následujících dní. Stanice Al-Arabíja informovala, že stávající prezident Ašraf Ghaní odstoupí zřejmě už v příštích hodinách.

Dželalí byl ministrem vnitra v letech 2003 až 2005, v letech 2017 a 2018 byl velvyslancem Afghánistánu v Německu.

"Ujišťujeme obyvatele, zejména ty v Kábulu, že jejich majetky a životy jsou v bezpečí. Naše vedení vydalo příkaz, aby síly zůstaly na okrajích Kábulu a do města nevstupovaly," řekl Šahín. Nic podle něj nehrozí ani ženám, diplomatům a novinářům "Jsme služebníky lidu a této země," dodal.

Podle Šahína v nové přechodné vládě nebudou zastoupeni jen představitelé Tálibánu. Ještě dnes má do Kataru odletět hlavní vládní mírový vyjednávač Abdulláh Abdulláh, aby se setkal se zástupci Tálibánu, uvedla agentura Reuters.

Bojovníci radikálního islamistického hnutí Tálibán dnes obsadili okrajové části afghánské metropole Kábul, odkud se na poslední chvíli snaží uprchnout tisíce lidí. Povstalci tak mají pod kontrolou už většinu afghánského území.

Agentura AP s odkazem na afghánského činitele uvedla, že vládní vojáci ustoupili ze svých pozic na letecké základně Bagrám a přenechali ji povstalcům. Na základně je i věznice, v které je na 5000 trestanců.

reklama