reklama

"Nemožnost najít bezpečí by mohla ohrozit životy nesčetných civilistů. UNHCR je připraven pomoci národním úřadům podle potřeby posílit humanitární reakce," uvedla na dnešním brífinku v Ženevě mluvčí úřadu.

Světový potravinový program dnes označil nedostatek potravin v Afghánistánu za "docela zoufalý"; stav se přitom dál zhoršuje, zdůraznil mluvčí organizace. "Jsme blízko humanitární katastrofy," citovala představitele WFP agentura DPA, podle které před Tálibánem prchají především ženy a děti.

Mluvčí WFP řekl, že zhruba třetina obyvatel Afghánistánu nemá zajištěné zásobování potravinami. Na pomoc jsou přitom odkázány dva miliony dětí. "Obáváme se, že to nejhorší teprve přijde," řek mluvčí s tím, že situace je čím dál nepřehlednější. Vzhledem k eskalaci násilí je na pomoc k dispozici příliš málo peněz. Do konce roku bude potřeba 200 milionů dolarů (více než 4,3 miliardy korun), upozornil mluvčí.

Hnutí Tálibán, které už v letech 1996-2001 vládlo nad třemi čtvrtinami Afghánistánu, nyní nečekanou rychlostí postupuje. Od minulého týdne se jeho bojovníci zmocnili 17 provinčních metropolí, kterých je celkem 34, a kontrolují většinu severu, západu a jihu země. Podle některých expertů jsou tito radikálové nyní vojensky nejsilnější od roku 2001 a kontrolují 65 procent území Afghánistánu, odkud se začali koncem dubna stahovat vojáci Spojených států a NATO.

reklama