Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko zasáhlo 181 kurdských cílů, trefilo i věznici s bojovníky IS

Turecká armáda (Turkish Army)
Turecká armáda (Turkish Army)
Foto: tsk.tr

Turecká armáda od počátku ofenzivy na severovýchodě Sýrie leteckými údery a dělostřeleckou palbou zasáhla 181 objektů kurdských milic. Podle agentury Reuters to ve středu večer uvedlo turecké ministerstvo obrany. Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) hlásí, že zasaženo bylo i vězení se zadrženými bojovníky tzv. Islámského státu (IS).

Ankara ve středu zahájila několik dní předem avizovanou operaci proti kurdským milicím YPG, které jsou součástí SDF. Tvrdí, že chce na jižní straně své hranice se Sýrií vytvořit bezpečnostní zónu, která umožní návrat syrských uprchlíků. Ofenzivu odstartovaly vzdušné údery, večer turecké ministerstvo obrany oznámilo začátek pozemní operace.

"Turecké ozbrojené síly svými vzdušnými silami a dělostřeleckou podporou zasáhly 181 cílů teroristických organizací," uvedlo ministerstvo obrany. Ankara považuje kurdské milice za teroristy a tvrdí, že chce na severu Sýrie vymýtit "hrozbu teroru".

Koalice SDF přitom pomohla v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát a na území, které kontroluje, se nachází několik věznic s osobami podezřelými z podpory této teroristické sítě. SDF bez dalších podrobností na twitteru uvedla, že jeden takovýto objekt byl zasažen tureckým náletem.

Dění na severu Sýrie podle Reuters vyvolalo obavy, že někteří z tisíců zadržovaných bojovníků IS by mohli chaosu kolem turecké ofenzivy využít k útěku z vazby. Na toto téma ve středu dostal otázku i americký prezident Donald Trump, který čelí kritice, že umožnil Turecku zaútočit na Kurdy stažením amerických vojáků z dané oblasti.

"Budou utíkat do Evropy. Tam se chtějí dostat," řekl Trump na konto vězněných radikálů. Zároveň oznámil, že Spojené státy část bojovníků IS zadržených v Sýrii převezly kvůli turecké vojenské operaci na nespecifikované místo. Podle agentury AP neprozradil kolik lidí bylo přemístěno či kdy k tomu došlo, pouze řekl, že šlo o "velmi špatné" jedince.

Média následně s odvoláním na nejmenované americké činitele informovala, že armáda USA převzala dva členy někdejší čtyřčlenné buňky IS známé jako Beatles. Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh jsou už údajně mimo Sýrii. Jejich teroristická buňka stojí za popravami novinářů, humanitárních pracovníků a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Členové milic SDF dvojici zadrželi loni v lednu.

Témata:  Turecká armáda Turecko Sýrie Kurdové

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.