Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turisté vzali útokem zimní střediska v Německu, následovala radikální protiopatření

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Nev-Dama

Některá zimní rekreační střediska v Německu kvůli návalům turistů z posledních dní zavírají parkoviště u výletních cílů a sjezdovek. Informuje o tom dnes agentura DPA. S problémem přeplněných parkovišť v době protiepidemických opatření se potýkají i české obce v rekreačních oblastech.

Mezi středisky zimních sportů, které se chtějí do značné míry uzavřít před turisty, patří například durynský Oberhof. "Přístup sem mají mít jen lidé, kteří tady bydlí, pracují nebo mají oprávněný zájem na tom sem přijet," řekl dnes DPA starosta města Thomas Schulz. O záměru už informoval durynského ministra vnitra Georga Meiera.

O víkendu byly podle DPA ulice Oberhofu zaplněny parkujícími automobily, které blokovaly příjezd hasičům a záchranářům. Oberhof se přitom připravuje na dva biatlonové světové poháry, z nichž první začíná už na konci tohoto týdne.

Schulz nevidí vůči uzavírce města alternativu. "Mám pochopení pro to, že to lidi, rodiny s dětmi za pandemie žene ven. Ale byli jsme zavaleni. Obec nemůže takovou masu lidí zvládnout," vysvětlil místní restriktivní opatření starosta.

Podle Schulze se ukázalo, že nestačí spoléhat na rozum. Podle něj se problém ještě vystupňuje, až přijedou navzdory všem doporučením fanoušci biatlonu. Závody přitom mají být bez publika.

Po víkendovém přívalu milovníků sněhu uzavřela příjezdy k parkovištím zátarasy také obec Hellenthal v pohoří Eifel v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Jenom na velkém parkovišti Hellenthalu bylo o víkendu zaparkováno na 1300 automobilů, řekl dnes mluvčí osmitisícové obce. Lidé podle něj poprvé nechávali své vozy i v okolních vesnicích a osadách poblíž belgické hranice.

"Přicházely proudy návštěvníků," řekl mluvčí obce. Louky a okraje místní silnice první třídy byly zablokované auty. Dnes do terénu vyrazili pracovníci místní správy, aby parkování znemožnili.

Už od neděle jsou zavřená parkoviště a také sjezdovky ve středisku Winterberg. Zákaz vstupu má jednodenní turisty odradit od hromadných návštěv zasněžených sáňkařských a lyžařských svahů. Dnes dopoledne tu byl zatím podle mluvčí zhruba třináctitisícového města převážně klid.

Své svahy turistům zavírá také hesenský Willingen. "Nevidíme na základě zkušeností jiné řešení," řekl dnes starosta města Thomas Trachte. Obec měla o svátcích nejdřív pozitivní zkušenosti s lidmi, ale po uzavření parkovišť a sjezdovek v nedalekém Winterbergu se tisíce lidí vydaly právě sem. Kromě problémů s nedostatkem parkovacích míst a toalet tak nebylo možné dál zaručit ochranu před infekcí.

Parkoviště a přístupové cesty v uplynulých dnech zaplavily automobily také v českých lyžařských a rekreačních oblastech. Například v největším krkonošském středisku ve Špindlerově Mlýně byla plná parkoviště a na zasněžených svazích stovky lidí, přestože byly svahy pro sjezdové lyžování uzavřené. Podobně tomu bylo třeba na Božím Daru, kde přibylo karavanů i nepořádku na parkovištích.

Témata:  lyžařské areály Německo turisté

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.