Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA a Írán by se podle Francie měly vrátit k jaderné dohodě

Hasan Rúhání, íránský prezident
Hasan Rúhání, íránský prezident
Foto: kremlin.ru

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian v rozhovoru pro týdeník Journal du Dimanche vyjádřil znepokojení nad jadernými aktivitami Íránu a vyzval Teherán a Washington, aby se vrátily k jaderné dohodě. Tu s Íránem v roce 2015 uzavřely USA vedené prezidentem Barackem Obamou spolu s Ruskem, Čínou, Británií, Francií a Německem.

Americký prezident Donald Trump však od dohody jednostranně odstoupil a zavedl proti Íránu sankce. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že pakt je příliš mírný, nevztahuje se na íránský balistický program a neřeší sílící vojenský vliv Íránu v regionu. Írán poté začal dohodu porušovat. Zbývající signatáři se snaží úmluvu zachovat.

Začátkem ledna Írán oznámil, že začal ve svém jaderném závodě Fordo s obohacováním uranu až na 20 procent, čehož dosahoval před podepsáním jaderné dohody.

"Trumpova administrativa zvolila to, co nazývá kampaní maximálního tlaku. Výsledkem této strategie je, že to pouze zvýšilo riziko a hrozbu," uvedl Le Drian. "Musí to přestat, protože Írán, a říkám to jasně, získává jadernou kapacitu," dodal.

Hlavním cílem dohody bylo prodloužit čas, který by Írán potřeboval k výrobě jaderné bomby, pokud by o to usiloval, a to na nejméně rok místo dvou či tří měsíců. Podle západních diplomatů porušování dohody ze strany Íránu tuto lhůtu zkrátilo na výrazně méně než rok.

Obohacováním se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro výrobu jaderné zbraně je třeba obohacení na více než 85 procent. Teherán ale vždy tvrdil, že jeho jaderný výzkum je mírový a že o jadernou zbraň neusiluje.

Le Drian poznamenal, že v červnu čekají Írán prezidentské volby a je nutné "Íráncům říct, že to už stačilo". Doplnil, že Írán a USA by se měly k jaderné dohodě vrátit. Zároveň by se ale podle něj měl projednat íránský balistický program a destabilizační aktivity Íránu v regionu.

Porušování úmluvy ze strany Teheránu by podle některých expertů mohlo zkomplikovat snahy budoucího amerického prezidenta Joea Bidena opět Spojené státy k dohodě připojit. Biden návrat USA k dohodě podmínil tím, že ji Írán bude plně dodržovat. Teherán ale požaduje, aby Washington nejprve zrušil sankce.

Témata:  USA Írán jaderná dohoda s Íránem Francie

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.