Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA, EU a další země vyjádřily obavu ohledně postavení žen v Afghánistánu

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Evropská unie, Spojené státy, Británie, Kanada a 17 dalších zemí dnes zveřejnily společné prohlášení, v němž vyjadřují obavu o práva afghánských žen a dívek a naléhají na nynější politické vedení Afghánistánu, aby zaručilo ochranu těchto práv.

V Afghánistánu se o víkendu obsazením Kábulu završil nástup radikálního islámského hnutí Tálibán, jež v zemi vládlo naposledy před 20 lety, kdy v podstatě odebralo ženám jejich práva. Vedení povstalců nyní nicméně tvrdí, že podobně přísná opatření znovu nezavede.

"Afghánské ženy a dívky, stejně jako celý afghánský lid, si zaslouží žít důstojně a v bezpečí. Je potřeba předejít diskriminaci či obtěžování v jakékoli podobě. My v mezinárodní komunitě jsme připraveni jim pomoci humanitární pomocí a podporou, abychom zajistili, že jejich hlasy budou vyslyšeny," stojí ve vyjádření.

Signatářské státy dále prohlašují, že budou "pozorně monitorovat jak jakákoliv budoucí vláda zajistí práva a svobody, které se staly nedílnou součástí života žen a dívek v Afghánistánu v posledních 20 letech".

Témata:  Afghanistán USA EU ženy muslimové

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 11:43

Rvačka revizorů v MHD: Cestující s dítětem je napadli při kontrole jízdenek

Sociálními sítěmi se od středečního odpoledne šíří videozáznam dramatického incidentu mezi revizory Dopravního podniku Ostrava (DPO) a partnerským párem cestujícím s malými dětmi. Při kontrole jízdenek došlo ke slovní roztržce, která rychle přerostla v fyzický konflikt. Událost nyní šetří policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.