Opětovné spojení Číny a Tchaj-wanu zůstává podle Pekingu "nevyhnutelné". Prohlásil to poté, co byly zveřejněny výsledky prezidentských a parlamentních voleb na Tchaj-wanu. Spojené státy nepodporují nezávislost Tchaj-wanu, uvedl v sobotu americký prezident Joe Biden po zveřejnění výsledků voleb.
"Nezávislost Tchaj-wanu nepodporujeme," uvedl Biden v reakci na sobotní prezidentské volby. Několik hodin před otevřením volebních místností na Tchaj-wanu přitom Washington prohlásil, že narušení voleb ze strany jakékoli země bude neakceptovatelné.
Na výsledky voleb reagoval v sobotu i americký ministr zahraničí Antony Blinken, který pogratuloval Lajovi k vítězství. Blinken v prohlášení uvedl, že Spojené státy mají stále "závazek vůči míru a stabilitě napříč Tchajwanským průlivem a vůči mírovému řešení rozdílů bez donucování a nátlaku".
Podle Pekingu výsledky hlasování ukázaly, že tchajwanská vládnoucí Demokratická pokroková strana (DPP) "nemůže reprezentovat hlavní veřejné mínění na tomto ostrově". DPP při volbách ztratila dosavadní většinu v parlamentu.
Peking "rozhodně nesouhlasí se separatistickými aktivitami zaměřenými na nezávislost Tchaj-wanu" a je také proti zahraničnímu zasahování do voleb.
Vítězem prezidentských voleb na Tchaj-wanu se stal kandidát DPP Laj Čching-te. Podle výsledků tchajwanské Ústřední volební komise, která dosud spočítala hlasy v 99 procentech volebních místností, získal Laj 40,1 procenta hlasů voličů.
Jeho hlavní protikandidát Chou Jou-i z konzervativní nacionalistické strany Kuomintang (KMT) získal 33,4 procenta spočítaných hlasů, zatímco kandidáta Tchajwanské lidové strany (TPP), Kchea Wen-če, podpořilo 26,5 procenta voličů.
Laj, současný viceprezident, který je na západě znám pod jménem William Lai, svým vítězstvím ve volbách zajistil straně DPP třetí funkční období. Stala se tak první stranou, které se to podařilo od začátku zavedení přímé volby prezidenta v roce 1996.
Předvolební kampaň na Tchaj-wanu byla ovlivněna napětím s pevninskou komunistickou Čínou, protože vítěz bude rozhodovat o budoucí podobě vzájemných vztahů. Peking má největší problém s vládnoucí stranou DPP, která prosazuje nezávislost. Opakovaně pohrozil, že k obnovení kontroly nad Tchaj-wanem je připraven použít i vojenskou sílu.
Čínská armáda v pátek, den před prezidentskými volbami na Tchaj-wanu, prohlásila, že přijme všechna nezbytná opatření, aby zničila jakékoli pokusy o nezávislost Tchaj-wanu. Čína přitom označuje Laje za nebezpečného separatistu. Spojené státy jsou nejdůležitějším mezinárodním podporovatelem Tchaj-wanu. Jsou také důležitým dodavatelem zbraní do Tchaj-wanu i přesto, že s tímto ostrovem nemají oficiální diplomatické vztahy. Bidenova administrativa se přitom obávala, že volby na Tchaj-wanu by mohly způsobit eskalaci konfliktu s Pekingem.
Související
18. listopadu 2024 21:21
30. října 2024 4:40
19. října 2024 17:58
30. července 2024 14:06
2. června 2024 11:14
3. dubna 2024 8:40