Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO se obává zavádění umělé inteligence do zdravotnictví

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Umělá inteligence zažívá velký boom, mnozí lidé se ale mají na pozoru. Platí to i pro zástupce Světové zdravotnické organizace WHO, která v úterý varovala před unáhleným užíváním AI ve zdravotnictví.

WHO se obává, že unáhlené zavádění neotestovaných systémů může vést k chybám ze strany zdravotníků či újmě pacientů. Hrozí i ztráta důvěry v umělou inteligenci, přičemž organizace si je vědoma možných dlouhodobých přínosů této technologie.

Podle WHO je třeba větší opatrnosti. Nejen státy proto vyzvala, aby systémy pracující s umělou inteligencí podrobila testování, než dojde k jejich zavedení do zdravotnictví, kde mohou sloužit jako rádci.

Problém představují i chatboti využívající AI. Podle WHO nemusí poskytovat fakticky správné odpovědi, které přesto mohou na uživatele působit fundovaně. Znepokojující je i jejich nakládaní s osobními údaji uživatelů.

Témata:  WHO umělá inteligence (AI) Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.