Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek potvrdila, že případ virové infekce opičích neštovic (mpox) ve Švédsku souvisí s vypuknutím nákazy v Africe. Podle WHO lze v Evropě během následujících dnů očekávat další případy typu Clade I. Uvedla to agentura Anadolu.
"Potvrzení mpox Clade I ve Švédsku je jasným odrazem vzájemné propojenosti našeho světa. V následujících dnech a týdnech se v evropském regionu pravděpodobně vyskytnou další importované případy," uvádí se v prohlášení evropského regionálního úřadu WHO.
Případ ve Švédsku je podle odborníka na virové neštovice z britského Pirbrightského institutu Jonase Albarnaze varovným signálem pro zdravotnické úřady. Ty musí být podle něj ostražité a zavést přísný dohled a strategii sledování kontaktů pro včasné odhalení možných nových případů.
WHO ve středu vyhlásila stav ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu v souvislosti se šířením onemocnění opičích neštovic v afrických státech. Ve čtvrtek byl potvrzen první případ opičích neštovic typu Clade I ve Švédsku, což je zároveň první případ této varianty diagnostikovaný mimo africký kontinent.
Opičí neštovice (mpox) jsou infekční onemocnění, které se přenáší při blízkém kontaktu. Mají symptomy podobné chřipce, přičemž způsobují i hnisající vyrážku. Většina případů má mírný průběh, nicméně toto onemocnění může i zabíjet.
Z Konžské demokratické republiky (KDR) se začal nejprve šířit endemický kmen onemocnění známý jako Clade I. Zdá se, že blízkým kontaktem mezi lidmi, především dětmi, se začala šířit nová varianta známá jako Clade Ib.
Opičí neštovice se poprvé objevily v KDR v roce 1970. V květnu 2022 se celosvětově prudce rozšířil počet infekcí a WHO také přistoupila k vyhlášení ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu, který trval do května 2023.
Témata: opičí neštovice, WHO , lékaři
Související
22. října 2024 17:22
28. srpna 2024 13:22
20. srpna 2024 21:21
20. srpna 2024 14:48
20. srpna 2024 12:49
16. srpna 2024 13:38