Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záludný Covid-19. Přijdou další epidemie? Časovanou bombou jsou klastry

Ebola, ilustrační fotografie
Ebola, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Obytná budova v Hongkongu, kde jsou bytové jednotky propojené potrubím. Obchodní dům v čínském městě Tchien-ťin, kde bylo více než 11.000 nakupujících a zaměstnanců. Lyžařská chata ve Francii, kde se ubytovala skupina Britů na dovolené.

Tato místa rozesetá po celém světě mají jednu věc společnou: v posledních dnech se tu objevila nákaza novým koronavirem, což vyvolalo obavu z rychlého šíření Covidu-19 mimo původní ohnisko, napsal list The New York Times.

Od konce loňského prosince, kdy se nebezpečná epidemie koronaviru objevila, byla většina případů nákazy soustředěná ve Wu-chanu; městě, kde se virus objevil nejdříve. Úřady tu - stejně jako v okolních provinciích - uzavřely desítky milionů lidí v zoufalé snaze dostat šíření viru pod kontrolu.

Ale úměrně tomu, jak narůstá počet obětí, kterých už je více než 1100, i počet nakažených přesahující aktuálně 44.000, začíná být jasné, jak snadno se může virus přenášet a jak těžké může být ho zvládnout - a to i v komunitách po celém světě, které jsou hodně daleko od Wu-chanu. Mnoho z nakažených v tomto městě dokonce ani nebylo.

Ve východočínském Tchien-ťinu úřady nařídily karanténu více než 10.000 obyvatel poté, co zdroj nákazy třetiny všech případů infekce ve městě vystopovaly do jediného nákupního střediska.

V Hongkongu byly v úterý přes noc evakuovány desítky obyvatel z jejich obytného bloku, když se objevila nákaza koronavirem u dvou lidí žijících deset pater od sebe. Podle úřadů by viníkem rozšíření nákazy mohla být neuzavřená roura.

A v Británii v úterý uvedl podnikatel, který je pravděpodobně zdrojem nákazy deseti dalších lidí v Británii a Francii, že před pozitivním testem na koronavirus u sebe nepozoroval žádné příznaky.

Nový koronavirus sice nejvážněji postihl Čínu, ale "představuje velmi vážnou hrozbu pro zbytek světa", řekl v úterý Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO).

Čínské úřady tento týden vyzvaly dělníky v továrnách a zemědělce, aby se vrátili zpátky do práce. Zároveň ale jiní oficiální činitelé varovali, že v následujících týdnech mohou přijít nové epidemie - především ve třech nejlidnatějších čínských provinciích Če-ťiang, Kuang-tung a Che-nan - až se do práce vrátí dělníci dojíždějící z jiných provincií, kteří zatím byli doma na prodlouženém volnu po čínském Novém roce.

Čínští činitelé také upozorňují na riziko klastrů, neboli shluku případů, které definovali jako dvě a více infekcí v relativně malé oblasti. Právě tyto klastry podle nich zrychlují šíření nemoci.

Hlavní epidemiolog čínského Střediska pro kontrolu a předcházení nemocí Wu Cun-jou na tiskové konferenci uvedl, že v Číně je téměř 1000 takových klastrů, z nichž 83 procent je v rámci rodiny. Ale k šíření viru přispívají také školy, továrny, nákupní střediska a zdravotnická zařízení.

V Tchien-ťinu, který leží 965 kilometrů od Wu-chanu, přijaly úřady drastické kroky, aby dostaly pod kontrolu klastr případů spojených s obchodním střediskem ve čtvrti Pao-ti. Epidemie v Tchien-ťinu by pro vládu byla obzvlášť problematická, protože do Pekingu se odtud dá dojet vysokorychlostním vlakem jen za půl hodiny.

Nejméně 33 ze 102 potvrzených pacientů s novým koronavirem v Tchien-ťinu pracovalo nebo nakupovalo ve zmíněném nákupním středisku, anebo byli v těsném kontaktu se zaměstnanci nebo zákazníky. Mnoho z nich nikdy nebylo ve Wu-chanu.

V Hongkongu úřady nařídily evakuaci části obyvatel obytné budovy poté, co zjistili, že 62letá žena, u níž byl nově potvrzen koronavirus, měla v koupelně neuzavřenou trubku. Tato žena žije deset pater pod obyvatelem, u nějž se nákaza potvrdila dříve. Symptomy vykazují čtyři lidé žijící ve třech dalších bytech v budově a nakazili se také tři příbuzní zmíněné ženy.

Případ francouzské chaty jasně dokazuje, jak rychle může virus přeskočit z člověka na člověka - i v době globální ostražitosti před šířením epidemie. Tato infekce má pravděpodobně kořeny na konferenci v Singapuru, které se minulý měsíc účastnil Brit Steve Walsh, jenž sám v úterý zveřejnil svou totožnost. Ze Singapuru odletěl do Ženevy, a odtud do vesnice Les Contamines-Montjoie ve francouzských Alpách, kde se sešel se skupinou dalších Britů. Pak odjel do jižní Anglie.

Krátce po návratu do Británie u něj byl diagnostikován Covid-19. Následně bylo pozitivně testováno pět dalších Britů, kteří jsou stále ve Francii. A čtyři další lidé v Británii - včetně dvou zdravotníků. Všechny tyto nové případy jsou spojené s klastrem ve francouzské chatě.

Témata:  zdraví koronavirus (coronavirus) COVID-19 Čína Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy