Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel Alexej Navalnyj. Rusové ho věznili na Sibiři

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Twitter

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, který se řadil mezi hlasité kritiky prezidenta Vladimira Putina, je po smrti. S odvoláním na prohlášení ruské vězeňské služby o tom informoval web Sky News.

"16. února 2024 v nápravné kolonii číslo 3 upadl vězeň Navalnyj po procházce do bezvědomí. Zdravotníci dorazili ihned, byli přivoláni záchranáři. Všechny provedené resuscitační pokusy skončily bez pozitivního výsledku. Lékaři potvrdili úmrtí vězně. Příčina smrti byla stanovena," uvedla federální vězeňská služba v prohlášení.

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády, organizoval různé protesty a kampaň proti korupci, což vedlo k jeho opakovaným zatčením a obviněním. Stal se také terčem několika útoků, včetně jednoho, který vedl k otravě nervovým jedem v srpnu 2020. Po otravě byl převezen do Německa, kde byl léčen.

Rusko popíralo zodpovědnost za jeho otravu, ale německá vláda a další západní země obvinily ruské úřady. Navalnyj se později vrátil do Ruska v lednu 2021, ihned po příletu byl zatčen. V dubnu téhož roku byl odsouzen k trestu odnětí svobody a následně uvězněn.

Poslední období svého života strávil ve vězení na Sibiři. Ve svém příspěvku na sociálních sítích upozorňoval na odlišný denní režim, kdy musí brzy ráno chodit na procházky po dvorku své cely.

Témata:  Alexej Navalnyj Rusko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy