Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hackeři útočili na Google: Nebezpečná aplikace ukradla data k milionu účtů

Logo společnosti Google
Logo společnosti Google
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP) oznámil, že odhalil novou variantu malwaru pro Android, která narušila bezpečnost více než 1 milionu účtů Google. Nová malwarová kampaň Gooligan rootuje zařízení se systémem Android a krade e-mailové adresy a uložené ověřovací tokeny. S těmito informacemi mohou útočníci získat přístup k citlivým uživatelským datům z Gmailu, Fotek Google, Dokumentů Google, Google Play a G Suite.

„Tato krádež informací o více než miliónu účtů Google nemá obdoby a je to další etapa kybernetických útoků," říká Daniel Šafář, Country Manager pro Českou republiku a region CZR ve společnosti Check Point. „Vidíme posun ve strategii hackerů, kteří nyní cílí na mobilní zařízení a snaží se z nich dostat citlivé informace."

Klíčová zjištění:

Kampaň infikuje 13 000 zařízení každý den a jako první způsobila root více než 1 milionu zařízení. Stovky e-mailových adres jsou spojeny s podnikovými účty z celého světa. Gooligan cílí na zařízení se systémem Android 4 (Jelly Bean, KitKat) a 5 (Lollipop), které představují téměř 74 % aktuálně používaných zařízení Android. Jakmile útočníci získají kontrolu nad zařízením, generují tržby podvodným instalováním aplikací z Google Play a hodnotí je jménem obětí. Každý den Gooligan instaluje na kompromitovaných zařízeních minimálně 30 000 aplikací, což je více než 2 miliony aplikací od začátku kampaně.

Malware ohrozil i účty a zařízení českých uživatelů

Check Point s informacemi o kampani okamžitě informoval bezpečnostní tým společnosti Google. „Velmi si vážíme partnerství se společností Check Point. Společně jsme pracovali na pochopení situace a odpovídajících krocích. V rámci naší trvalé snahy chránit uživatele před malwarem z rodiny Ghost Push jsme přijali řadu opatření, abychom naše uživatele chránili a vylepšili celkové zabezpečení ekosystému Android," říká Adrian Ludwig, ředitel zabezpečení systému Android ve společnosti Google. Google mimo jiné kontaktoval postižené uživatele a zrušil jejich tokeny, odstranil aplikace spojené s malwarovou rodinou Ghost Push z Google Play a přidal nové vrstvy ochrany do technologie ověřování aplikací.

Mobilní výzkumný tým společnosti Check Point poprvé zaznamenal Gooliganův kód ve škodlivé aplikaci SnapPea minulý rok. V srpnu 2016 se objevila nová varianta malwaru a od té doby infikoval denně minimálně 13 000 zařízení. Asi 57 % z těchto zařízení se nachází v Asii a asi 9 % v Evropě. Unikly informace o stovkách e‑mailových adres spojených se společnostmi z celého světa. K infikování zařízení dojde, pokud uživatel stáhne a nainstaluje Gooliganem nakaženou aplikaci na zranitelném zařízení se systémem Android nebo klikne na nebezpečný odkaz ve zprávě použité k phishingovému útoku.

Témata:  Google hackeři

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.