Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská vesmírná loď Progress se krátce po startu zřejmě zřítila

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA

Bajkonur/Moskva – Dnes se pravděpodobně krátce po startu zřítila ruská nákladní loď Progress. Podle zdroje ruské agentury Roskosmos měl stroj zřejmě poruchu.

Progress MS-04 měl na ISS dovézt 2,5 tuny nákladu po dvou dnech letu kolem Země, ale skončil zřejmě v troskách na jihu Sibiře.. Nákladní loď měla šestičlenné posádce ISS dovézt mimo jiné zásoby paliva a vody, vědecké přístroje a kontejnery s potravinami a léky. Spojit s ISS se měla v sobotu večer.

Jen několik minut po startu Progressu však zaznamenalo ruské řídící středisko výpadek telemetrického spojení. Poruchu při přenosu dat potvrdil i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

K závadě došlo podle Roskosmosu po spuštění motoru třetího stupně nosné rakety Sojuz-U. Úlomky havarované lodi dopadly zřejmě v Tuvské republice nedaleko ruských hranic s Mongolskem, oznámila agentura TASS s odvoláním na očité svědky. Podle tuvských policistů zaznamenali lidé exploze nedaleko osady Ištii-Chem, která leží asi tisíc kilometrů jihovýchodně od Novosibirska. Podle jiných zpráv spadly trosky na území nedaleké Altajské republiky.

„Motory třetího stupně fungovaly jen krátce, takže loď nejspíš spadla v oblasti Číny nebo Tichého oceánu," řekl agentuře TASS nejmenovaný zdroj obeznámený se situací. Podle některých informací Progress oběžné dráhy ani nedosáhl.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Rusko raketa Progress

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.