Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: Unikátní dokument. Filmař si nechal ukrást mobil, pak sledoval, kam putuje

Pátrání pod odcizeném telefonu začíná
Pátrání pod odcizeném telefonu začíná
Foto: Reprofoto YouTube

Amsterdam - K natočení filmu může umělce inspirovat cokoli. Mladý Holanďan Anthonyho van der Meer si nechal záměrně ukrást mobilní telefon, aby mohl natočit snímek o zloději. Film má zároveň varovat neopatrné uživatele moderních technologií.

Poté, co mu někdo ukradl iPhone s fotkami a dalšími osobními daty, koupil si aspirant filmařiny nový mobil a nechal si ho ukrást záměrně. Ještě předtím ale podle listu The Sunday Times do přístroje nainstaloval sledovací aplikaci.

Díky ní mohl van der Meer (23) zloděje filmovat, fotografovat či odposlouchávat telefonáty. Výsledkem je krátký dokumentární film, který zahrnuje nahrávky všeho možného od mužova rande s jistou ženou přes jeho cestu do východofrancouzského města Mylhúzy, kde zřejmě chtěl žádat o azyl.

"Obchodní informace, soukromé rozhovory, možná nahé fotografie - všichni jsme neuvěřitelně zranitelní vůči relativně jednoduchým hackerským útokům... Když jsem to dokázal já, dokáže to kdokoli. Neudělal jsem to pro zábavu, ale proto, abych zvýšil povědomí o bezpečnosti a soukromí," tvrdí van der Meer, který s tímto experimentem absolvoval filmovou akademii.

Témata:  filmy mobily Nizozemí zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.