Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kůže z čaje? Vědci přišli na nový způsob, jak vyrobit syntetickou kůži

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Iowa - Je to pevné, ohebné a hnědé. Jako první vás napadne kůže, jenže ve skutečnosti to je materiál, který je vyroben z Kombuchy, nápoje, který se vyrábí ze zeleného, nebo černého čaje.

Vědci z univerzity ve státě Iowa vyvinuli novou formu syntetické kůže, která by mohla nahradit tu zvířecí, navíc za levné a běžně dostupné složky. Vyrábí se v mělkých plastových lahvích, které obsahují celulózová vlákna, které se předtím získaly z nápoje Kombucha. Následně se přidá ocet s cukrem a o zbytek se postarají bakterie a kvasinky, informoval server gizmodo.com.

Po vysušení je hotovo a může se použít na různé věci. Vědci už vyzkoušeli použít materiál na různé oděvy, včetně páru bot. Zatím to ale není tak dokonalé, jak by chtěli, hlavně kvůli tomu, že po namočení do vody není materiál tak odolný. Druhý důvod, který brání masovému rozšíření, je poměrně dlouhá doba "růstu" materiálů, podle vědců se vyšplhá až na čtyři týdny.

Ale i přes tyto nedostatky je to pokrok k přírodní a zcela ekologické výrobě imitace kůže. Vědci se spoléhají právě na výrobu, která nezatěžuje životní prostředí, díky které by mohli získat peníze na další výzkum a jednou bychom mohli chodit v botách z čaje.

Témata:  čaj

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.