Washington - Klima na planetě Zemi není stále a historie zná řadu příkladů, kdy došlo k rapidním změnám podnebí. Globální oteplení přimělo například dinosaury, aby se přizpůsobily novým podmínkám, a podle vědců něco takového možná potká i lidstvo.
Američtí vědci upozornili na adaptaci, která před 54 miliony let v důsledku globálního oteplení doslova zmenšila dinosaury. Něco podobného by se podle nich mohlo stát i s lidstvem.
Poté, co v minulosti nastalo drastické zvýšení teploty, se musely některé druhy savců vyrovnat s nedostatkem potravy. K tomu jim napomohl právě nižší vzrůst.
Podle vědců se tato evoluční anomálie odehrála v historii Země už dvakrát. Profesor Philip Gingerich z Michiganské univerzity si podle magazínu Science Advances myslí, že se něco takového stane potřetí, a lidstvo potká jednou podobný úděl.
Přesto nemusí tyto změny automaticky znamenat, že by lidé vyššího vzrůstu neměli šanci přežít. Vědci tvrdí, že pokud si lidstvo udrží pozici na špici potravinového řetězce, změny se jich dotknout méně, než zvířat.
"Trpasličí vzrůst" se podle odborníků týkal více býložravců než masožravců, a je známo, že někteří savci jako primáti, koně a jeleni, jsou v období vyšších teplot vzrůstově nižší, než zvířata stejného druhu narozená za příznivějších podmínek.
Není vyloučeno, že klimatické změny v budoucnu přinutí více druhů zvířat ke snižování velikosti. Sama autorka studie Abigail Carrollová se ale nedomnívá, že by omezení velikosti mělo nějaký fatální dopad na lidstvo. To má totiž, na rozdíl od zvířat, kontrolu nad životním prostředím, ale i nad sebou samým. Dokáže si například vytvořit úkryt, ve kterém je teplota nižší teplota, nebo používá klimatizaci.
Témata: vědci, lidé, globální oteplování
Související
10. října 2024 13:38
8. října 2024 17:11
29. dubna 2024 13:32
23. dubna 2023 14:49
17. prosince 2022 11:34
9. října 2022 19:06