Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evoluční teorie dostává trhliny. Studie zpochybňuje princip "přežití nejsilnějších"

Paleontologové z univerzity v Severní Karolíně téměř dva roky rekonstruovali nalezenou kostru nového dinosaura, kterého pojmenovali Rhinorex condrupus.
Paleontologové z univerzity v Severní Karolíně téměř dva roky rekonstruovali nalezenou kostru nového dinosaura, kterého pojmenovali Rhinorex condrupus.
Foto: Julius Csotonyi

MAGAZÍN - Studie vědců z univerzity v Bristolu tvrdí, že hnací silou evoluce byla dostupnost "životního prostoru". Zpochybňují tak závěry zakladatele evoluční teorie Charlese Darwina, podle nějž byla rozhodující soutěž, v níž přežily pouze ty nejsilnější druhy, píše server britské televize BBC.

Studie vědců pod vedením doktorandky Sardy Sahneyové zkoumala evoluční modely během období 400 milionů let. Zaměřila se na zvířata žijící na souši - obojživelníky, hmyz, savce a ptáky. Vědci v závěrech zveřejněných v magazínu Biology Letters došli k závěru, že míra biodiverzity je úzce spjata s dostupností "životního prostoru," odborněji "ekologické niky".Ekologická nika je definována jako začlenění jedince nebo populace v ekosystému a vztahuje se k zvláštním požadavkům, které jsou pro daný organismus nutné k tomu, aby prospíval. Zahrnuje takové faktory, jako je dostupnost potravy a výhodná lokalita.

Studie tak vysvětluje velké evoluční změny tím, že se živočišné druhy přesunuly do oblastí do té doby neobývaných jinými zvířaty. Například ptáci se mohli začít diferencovat proto, že se naučili létat a objevili tak dosud neobývaný prostor - oblohu. Vyhynutí dinosaurů pak nabídlo podobnou příležitost savcům.

Tento nový koncept zpochybňuje soutěž o zdroje mezi druhy jako hlavní hnací sílu evoluce. "Například i přesto, že savci žili vedle dinosaurů 60 milionů let, nedokázali nad nimi vyhrát. Když dinosauři vyhynuli, savci rychle zaplnili vzniklou ekologickou niku a nyní dominují souši," vysvětlil profesor Mike Benton, spoluautor studie.

Ne všichni vědci však s těmito závěry souhlasí. Evoluční biolog z univerzity v Yaleu Stephen Stearns pro BBC uvedl, že "shledává tyto modely zajímavými, ale jejich interpretaci problematickou".

"V obecné rovině se zeptám: jaký je impuls pro to, okupovat nové části ekologického prostoru, když ne snaha vyhnout se soutěži s ostatními druhy, které již v daném prostoru žijí?" Naznačil Stearns problematická místa teorie.

Témata:  vědci evoluce dinosauři

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.