Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další etapa Solar Impulse 2 odstartovala. Míří do Arizony

Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií vyrazilo v pátek na první etapu v pokusu přeletět Severoamerický kontinent bez paliva.
Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií vyrazilo v pátek na první etapu v pokusu přeletět Severoamerický kontinent bez paliva.
Foto: solarimpulse.com

San Francisco - Letoun Solar Impulse 2 se dnes vydal na další etapu svého putování kolem světa. Odtsartoval z Kalifonie a má namířeno do Arizony.

Letadlo švýcarské výroby odletělo z Moffettova letiště v kalifornském Mountain View, kam v dubnu přiletělo z Havaje.

Do arizonského Phoenixu má stroj, který pilotují Švýcaři André Borschberg a Bertrand Piccard, letět 16 hodin. Z Havaje do Kalifornie trvala letadlu cesta tři dny.

Loni se dostavily komplikace v Číně a poté Japonsku, kde se letadlo nečekaně zdrželo kvůli problémům s počasím. Následné potíže s bateriemi, kdy letoun zůstal devět měsíců na Havaji, zapříčinily, že dokončení celé trasy dlouhé asi 35.000 kilometrů muselo být odloženo na letošní rok.

Letoun Solar Impulse 2 nenese ani kapku pohonných hmot. Na svém povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům.

Témata:  solární letadlo Solar Impulse

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:08

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí je na cestě. Kde ho Praha vzala?

Už za týden začnou vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, ale přípravy na ně jsou samozřejmě již nějaký čas v plném proudu. Vánoční strom si hlavní město vybralo již v říjnu, kdy o volbě informovala městská firma Technologie hlavního města Prahy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.