Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslední část letu Solar Impulse 2 se odložila, pilot onemocněl

Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií vyrazilo v pátek na první etapu v pokusu přeletět Severoamerický kontinent bez paliva.
Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií vyrazilo v pátek na první etapu v pokusu přeletět Severoamerický kontinent bez paliva.
Foto: solarimpulse.com

Káhira - Solar Impulse 2 měl v sobotu odstartovat z Káhiry a zamířit do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, kde stroj na solární pohon loni v březnu svou cestu kolem světa zahájil. Poslední etapa cesty kolem světa ale musela být odložena.

Start švýcarského letounu byl odložen kvůli onemocnění pilota. "Jsem nemocný. Mám problémy se žaludkem. Rozhodl jsem se start odložit. V tomto stavu nemohu letět 48 hodin v kuse," napsal Bertrand Piccard na svém twitterovém účtu.

Zdroj: YouTube

Švýcarský stroj Solar Impulse 2 přistál po letu ze španělské Sevilly ve středu v Káhiře, a ukončil tak 16. etapu své cesty kolem světa. Pilotoval ho Švýcar André Borschberg, který se na projektu jako pilot po celou dobu podílí s dalším Švýcarem Piccardem.

Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu. Na povrchu má 17.248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům.

Témata:  solární letadlo Solar Impulse

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 14:15

Konec Harryho s Meghan? Další signály potvrzují krizi a rozpad královského páru

Manželství prince Harryho (40) a Meghan Markleové (43) čelí spekulacím o krizi. Oba tráví stále více času odděleně, což vyvolává otázky o jejich budoucnosti. Harry navíc odhalil své vánoční plány, které se soustředí na charitu – a Meghan v nich vůbec nefiguruje.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.