Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švýcarský letoun Solar Impulse 2 přistál v Káhiře. Má před sebou poslední let

Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií vyrazilo v pátek na první etapu v pokusu přeletět Severoamerický kontinent bez paliva.
Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií vyrazilo v pátek na první etapu v pokusu přeletět Severoamerický kontinent bez paliva.
Foto: solarimpulse.com

Káhira - Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 dnes přistál v Káhiře. Ukončil tím 16. etapu své cesty kolem světa.

Předposlední část letu zahájil pilot André Borschberg v pondělí časně ráno ve španělské Seville. Přelet do egyptské metropole mu trval 48 hodin a 51 minut.

Letoun přistál po přeletu nad Středozemním mořem, pouští i egyptskými pyramidami v 07:11 SELČ na káhirském mezinárodním letišti.

Nyní švýcarský stroj na solární pohon čeká už jen závěrečná etapa do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, kde loni v březnu svou cestu kolem světa zahájil. Kromě Borschberga se na projektu jako pilot po celou dobu podílí i další Švýcar Bertrand Piccard.

Témata:  solární letadlo Solar Impulse

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:04

Ruská propaganda padělala obálku týdeníku "The Economist" o začátku třetí světové války

Ruští propagandisté vytvořili falešnou obálku známého britského časopisu s cílem šířit jaderné hrozby, které měly zasáhnout západní veřejnost.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.