Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aprílové počasí může uškodit vaší elektronice. Pozor na mobil i tablet

Chraňte své telefony stejně jako chráníte před nepřízní počasí sebe
Chraňte své telefony stejně jako chráníte před nepřízní počasí sebe
Foto: Pixabay

MAGAZÍN - Prudké výkyvy počasí mohou poškodit váš chytrý telefon! Kromě změn teplot moderním technologiím neprospívá ani sluneční záření nebo styk s prachem. Odborníci proto doporučují telefony, tablety a laptopy před "bláznivým" počasím chránit.

Věděli jste, že výkyvy počasí škodí vašim telefonům a tabletům? Pozor si dávejte hlavně na změny počasí provázené přeháňkami a vysokou vlhkostí, píše portál tvnoviny.sk. Kapičky se totiž pomalu vsakují do mobilu a poškozují elektroobvody, které pak korodují.

Telefon přitom ani nemusí přijít do přímého styku s vodou. Podobné následky se mohou dostavit i v případě, že si s sebou berete telefon nebo tablet do koupelny, když se jdete osprchovat, ještě hůře - když ho máte u sebe ve vaně.

Při vystavení telefonu přímému slunečnímu záření nebo vysokým teplotám zase dochází k poškození baterie a výrazné ztrátě její kapacity. Naopak při nízkých teplotách mohou mobilní telefony "zamrzat", software pak pracuje pomalu a nesouvisle.

Nejčastější škody vznikají při nošení mobilu v kapse. Když si takový člověk sedne, může mechanicky poškodit displej nebo ohnout celé zařízení. Nečistoty z kapes se mohou dostat i do různých otvorů telefonu - např. do zdířky pro nabíječku, mikrofonu nebo vstupu pro sluchátka.

Tipy, jak svůj telefon ochránit a prodloužit jeho životnost:

1. Nenoste telefon na místa, kde je nadměrná vlhkost - například do koupelny nebo na balkón, když prší.

2. Ve vedrech nenechávejte mobil na palubní desce aut, kde se může teplota vyšplhat až na 60 stupňů.

3. Používejte jen certifikované nabíječky. Necertifikované nabíjecí kabely mohou rapidně snižovat životnost baterie, případně poškodit nabíjecí obvod.

4. Nenoste telefon v kapsách u kalhot. Vyvarujete se mechanickému poškození nebo znečištění různých vstupů.

5. Baterie nabíjejte ještě před úplným vybitím. Lithium-ion a lithium-polymer jsou baterie, jejichž kapacita by se měla udržovat na co nejvyšší úrovni, tedy nevybíjet až na nulu, ale dobíjet průběžně - i když má telefon ještě třeba 40 % baterky. Úplným vybíjením se rapidně snižuje jejich životnost.

Témata:  mobily tablety počasí

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 10:27

Laďa Kerndl oslavil kulaté jubileum. Trápení už bylo dost, podotkla slavná dcera

Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.