Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asteroid zmátl vědce, kolem Země proletěl mnohem dříve než čekali

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Space.com

Mys Canaveral - Zemi minul asteroid 2013 TX68, který je pověstný svou nejistou trajektorií. Kolem naší planety proletěl s odstupem více než desetinásobku vzdálenosti mezi ní a Měsícem, žádná nebezpečí kolize tedy nehrozilo.

Vědci z Centra pro planetky při Mezinárodní astronomické unii (IAU) do poslední chvíle neznali přesný čas největšího přiblížení a také nevěděli, do jaké blízkosti k Zemi se asteroid nakonec dostane.

Planetka, která si kvůli své nejisté dráze vysloužila přezdívku nevypočitatelný asteroid, kolem Země proletěla již v pondělí ve 14:42 SEČ. To bylo o deset hodin dříve, než se vědci domnívali. Ještě před několika dny se přitom počítalo s víkendovým průletem.

Jisté zatím je, že v době největšího přiblížení dělily asteroid od Země čtyři miliony kilometrů. Aktuální výpočty přitom odhadovaly, že to bude ještě o 800.000 kilometrů dál, vyloučeno zcela nebylo ale ani těsnější přiblížení v řádu několika desítek tisíc kilometrů.

I přes nejistotu dráhy vědci opakovaně ujišťovali, že srážka se Zemí nehrozí. Jisté nepatrné riziko v poměru jedna ku 250 milionům nicméně podle únorových předpovědí existuje pro 28. září 2017, kdy se 2013 TX68 k planetě opět přiblíží.

Témata:  asteroidy Země

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.