Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asteroid zmátl vědce, kolem Země proletěl mnohem dříve než čekali

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Space.com

Mys Canaveral - Zemi minul asteroid 2013 TX68, který je pověstný svou nejistou trajektorií. Kolem naší planety proletěl s odstupem více než desetinásobku vzdálenosti mezi ní a Měsícem, žádná nebezpečí kolize tedy nehrozilo.

Vědci z Centra pro planetky při Mezinárodní astronomické unii (IAU) do poslední chvíle neznali přesný čas největšího přiblížení a také nevěděli, do jaké blízkosti k Zemi se asteroid nakonec dostane.

Planetka, která si kvůli své nejisté dráze vysloužila přezdívku nevypočitatelný asteroid, kolem Země proletěla již v pondělí ve 14:42 SEČ. To bylo o deset hodin dříve, než se vědci domnívali. Ještě před několika dny se přitom počítalo s víkendovým průletem.

Jisté zatím je, že v době největšího přiblížení dělily asteroid od Země čtyři miliony kilometrů. Aktuální výpočty přitom odhadovaly, že to bude ještě o 800.000 kilometrů dál, vyloučeno zcela nebylo ale ani těsnější přiblížení v řádu několika desítek tisíc kilometrů.

I přes nejistotu dráhy vědci opakovaně ujišťovali, že srážka se Zemí nehrozí. Jisté nepatrné riziko v poměru jedna ku 250 milionům nicméně podle únorových předpovědí existuje pro 28. září 2017, kdy se 2013 TX68 k planetě opět přiblíží.

Témata:  asteroidy Země

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.