Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Život na jiných planetách? NASA přišla s neuvěřitelným objevem

Vesmír, ilustrační foto
Vesmír, ilustrační foto
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Washington - Nová analýza dat teleskopu Kepler, který hledá planety s možným mimozemským životem přinesla velké překvapení. NASA potvrdila neuvěřitelných 1284 kandidátů, kde by se mohl vyskytovat život, což je zdaleka nejvyšší číslo od spuštění projektu.

Čtyři roky vědci sledovali proudění světla z téměř 150 tisíc hvězd, následně použili novou techniku, kterou Tim Morton z univerzity v Princetonu popsal takto.

"Představte si drobky chleba jako jednotlivé potenciální planety se životem. Když drobky hodíte na zem, můžete je sesbírat po jednom kousku, ale úklid podlahy vám bude trvat strašně dlouho. Takže použijete koště a tím značně urychlíte úklid," řekl Morton na konferenci.

"Naše koště je nová analytická technika, která nám dovoluje vyčíslit pravděpodobnost, že jakýkoliv možný signál je ve skutečnosti planeta, aniž bychom potřebovali další pozorování," dodal.

Jakmile kandidát dosáhne alespoň na 99% shodu, tak je zařazen jako potenciální planeta se životem. Astronomové tuto novou techniku nejdříve vyzkoušeli na jíž dříve potvrzených planetách a měli 100% úspěšnost.

Devítka vyvolených?

Devět planet je považováno za skalnaté a jsou v ideální vzdálenosti od mateřské hvězdy, tudíž by na nich mohla být i tekutá povrchová voda, což jsou hlavní dvě podmínky pro život, jsou vědci přesvědčeni.

Dalších 1327 planet nedosáhlo na shodu 99%, ale i tak jsou na velmi vysokém čísle, na ty se vědci z NASA zaměří nyní, uvedl server discovery.com

Témata:  teleskop Kepler mimozemšťané / UFO

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.