Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teleskop Kepler Objevil největší planetu, která obíhá dvě hvězdy

Vesmírný teleskop Kepler
Vesmírný teleskop Kepler
Foto: NASA

San Diego - Jedna z největších exoplanet a zároveň největší planeta, která obíhá dvě hvězdy, byla objevena 3700 světelných let daleko. Měsíce této planety by mohly být vhodné pro život, oznámili vědci.

Jedná se o plynného obra s názvem Kepler-1647 a sami objevitelé ji označují jako planetu Tatooine, což znají hlavně fanoušci Hvězdných válek, protože se jedná o domovskou planetu Luka Skywalkera, která taktéž obíhá dvě hvězdy.

Stejně jako u jiných exoplanet, i tato byla objevena pomocí měření poklesu jasu hvězd. Identifikovat planetu u dvou hvězd je ale mnohem obtížnější, protože přechody nejsou pravidelné a mohou se lišit v délce i hloubce, takže pokles jasu je pokaždé jiný, informuje server ibtimes.com.

Exoplaneta je téměř stejná jako náš Jupiter, svou domovskou hvězdu oběhne za 1107 dní, což je neobvykle velká doba pro tyto planety, normálně jsou mnohem blíže. Zatímco planeta je nevhodná pro život, ale pokud má podobné měsíce jako Jupiter, mohl by na nich být nějaký druh života, leží totiž v obyvatelné zóně od hvězdy, kde není příliš horko, ani příliš zima.

Témata:  teleskop Kepler vesmir

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.