Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Solar Impulse 2 úspěšně přistál v Oklahomě

Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií vyrazilo v pátek na první etapu v pokusu přeletět Severoamerický kontinent bez paliva.
Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií vyrazilo v pátek na první etapu v pokusu přeletět Severoamerický kontinent bez paliva.
Foto: solarimpulse.com

Tulsa - Unikátní letoun Solar Impulse 2 zvládl další etapu na své cestě kolem světa, po téměř osmnáctihodinovém letu z Arizony na západě USA přistál v Tulse v Oklahomě. Stroj už má za sebou nejdelší etapu, kterou byl přelet Pacifiku, a na cestě jej čeká ještě Atlantik.

Švýcarský pilot Bertrand Picard tentokrát absolvoval jednu z kratších etap, když urazil vzdálenost téměř 1600 km.

"Dobrý večer, Oklahomo. Let nás dovedl do srdce Spojených států při pokračování solárního obletu světa," uvedli švýcarští letci a konstruktéři vzápětí po přistání, k němuž došlo 45 minut před půlnocí místního času (6:15 SELČ).

Zdroj: YouTube

Solar Impulse 2, který v jednotlivých etapách střídavě pilotují Piccard a jeho krajan André Borschberg, dorazil do Arizony minulé úterý po 16hodinové cestě z Moffettova letiště v Kalifornii. Předtím solární letoun překonal náročnou, více než 4080 kilometrů dlouhou etapu z Havaje, která trvala tři dny.

Ukončit oblet zeměkoule se letoun chystá v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech, odkud loni v březnu vyletěl.

Témata:  solární letadlo Solar Impulse

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:08

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí je na cestě. Kde ho Praha vzala?

Už za týden začnou vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, ale přípravy na ně jsou samozřejmě již nějaký čas v plném proudu. Vánoční strom si hlavní město vybralo již v říjnu, kdy o volbě informovala městská firma Technologie hlavního města Prahy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.