Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mezinárodní centrum klinického výzkumu v Brně za pět let vynalezlo řadu léků i přístrojů

Věda
Věda
Foto: Pixabay

Brno - Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (ICRC) v říjnu před pěti lety otevřelo nové budovy svého sídla v prostorách nemocnice.

Centrum zaměřené na oblast srdce a mozku od té doby vynalezlo několik přístrojů a léčiv pro lepší léčbu, vydalo přes tisíc odborných publikací a zapojilo se do mezinárodního výzkumného prostředí. Díky tomu se podílí například na vývoji nového kardiostimulátoru nebo se zabývá využitím kmenových buněk při léčbě mozkové mrtvice. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Samotné centrum vzniklo ve spolupráci s prestižní americkou Mayo Clinic v roce 2010, avšak dva roky fungovalo v provizorních prostorách. V té době se utvářely vědecké týmy. Náklady na vznik centra se pohybovaly kolem tří miliard korun. Většinu pokryla Evropská unie, která dala přes dvě miliardy na vybavení centra a jeho provoz na pět let. Dalších 1,6 miliardy korun dal stát z rozpočtu na výstavbu budov, jejichž část však využívá i nemocnice. V centru nyní působí asi 300 zaměstnanců, někteří na plný, jiní na částečný úvazek.

Centrum podalo pět přihlášek o patent. Jeden z nich už byl udělen, další čtyři nejspíš dostane letos nebo příští rok. "Patent byl udělen na látku využitelnou při léčbě rakoviny prostaty. Další patenty žádáme na přístroje, které mohou pomoct s mozkovou mrtvicí, infarktem nebo trombózou," řekl ČTK ředitel pro vnější záležitosti ICRC René Samek. Centrum také žádá o registraci průmyslového nebo užitného vzoru na nové diagnostické přístroje. Výzkumníci z centra získali i 15 mezinárodních ocenění. Letos například jedna z pracovnic za výzkum možných souvislostí mezi poraněním hlavy a pozdějším nástupem Alzheimerovy choroby.

Témata:  vědci Brno léky

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.