Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SpaceX odložila start Falconu k ISS

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

New York - Americká vesmírná společnost SpaceX dnes opět o den odložila start rakety Falcon, která zamíří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Důvodem je podle agentury AP potřeba dodatečné kontroly palubních systémů. Dnešní start rakety, která má k ISS dopravit zásoby potravin a zařízení, je předběžně posunut na středu 17:24 SEČ.

Start byl odložen už potřetí, naposledy se tak stalo 8. prosince, předtím 4. prosince. Vždy mělo jít o pečlivé prověření systémů, žádné vážnější závady údajně na raketě nejsou. Loď by měla zůstat zakotvená u ISS přibližně měsíc.

Nosná raketa Falcon 9 s nákladní lodi Dragon odstartuje ze základny na floridském mysu Canaveral. Půjde o první start na tomto místě od loňské havárie, při níž raketa Falcon explodovala. Plánovaný start bude zároveň prvním využitím "recyklovaného" prvního stupně rakety, která se už k ISS vydala letos v červnu.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Dragon Space-X

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.