Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indie vypustila první raketoplán, výsledek všechny překvapil +VIDEO

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: NASA

Dillí - Indie vypustila bezpilotní raketoplán, čímž se oficiálně zařadila mezi státy s vesmírným programem. Celkem sedm metrů dlouhý raketoplán vyletěl 70 kilometrů do atmosféry a následně sestoupil na moře.

Což se dá považovat za úspěch, protože NASA zastavila indický vesmírný program v roce 2011, vědci se ale nevzdali a našli si finance sami. Hlavní výhoda raketoplánu Indie je jeho pořizovací cena, která je proti těm z NASA zanedbatelná.

Takové raketoplány by mohly výrazně snížit náklady na průzkum vesmíru. Nejedná se ale o první cestu indického zařízení do vesmíru, jak upozorňuje server BBC. V roce 2013 vyslali úspěšně družici k Marsu.

Pondělní start plavidla RLV-TD, jak Indové svůj raketoplán pojmenovali, proběhl bez problémů. Téměř dvě tuny těžké plavidlo bylo ve zkratce posláno na smrt, neočekávalo se, že první let přežije. Vědci chtěli jen posbírat data z letu a přistání, jenže hned na poprvé usedla raketa bez problémů na plošinu v Bengálském zálivu.

Témata:  Indie vesmir raketoplán

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.