Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indie vypustila první raketoplán, výsledek všechny překvapil +VIDEO

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: NASA

Dillí - Indie vypustila bezpilotní raketoplán, čímž se oficiálně zařadila mezi státy s vesmírným programem. Celkem sedm metrů dlouhý raketoplán vyletěl 70 kilometrů do atmosféry a následně sestoupil na moře.

Což se dá považovat za úspěch, protože NASA zastavila indický vesmírný program v roce 2011, vědci se ale nevzdali a našli si finance sami. Hlavní výhoda raketoplánu Indie je jeho pořizovací cena, která je proti těm z NASA zanedbatelná.

Takové raketoplány by mohly výrazně snížit náklady na průzkum vesmíru. Nejedná se ale o první cestu indického zařízení do vesmíru, jak upozorňuje server BBC. V roce 2013 vyslali úspěšně družici k Marsu.

Pondělní start plavidla RLV-TD, jak Indové svůj raketoplán pojmenovali, proběhl bez problémů. Téměř dvě tuny těžké plavidlo bylo ve zkratce posláno na smrt, neočekávalo se, že první let přežije. Vědci chtěli jen posbírat data z letu a přistání, jenže hned na poprvé usedla raketa bez problémů na plošinu v Bengálském zálivu.

Témata:  Indie vesmir raketoplán

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 18:46

Požár haly v Mníšku pod Brdy: Došlo ke zřícení, škoda jde do milionů

K požáru haly vyjížděli v sobotu odpoledne středočeští hasiči do Mníšku pod Brdy. Hala se částečně zřítila, škoda jde do milionů korun. Na místě zasahovalo přes 10 hasičských jednotek. Příčina události je předmětem vyšetřování. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.