Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indie vypustila první raketoplán, výsledek všechny překvapil +VIDEO

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Dillí - Indie vypustila bezpilotní raketoplán, čímž se oficiálně zařadila mezi státy s vesmírným programem. Celkem sedm metrů dlouhý raketoplán vyletěl 70 kilometrů do atmosféry a následně sestoupil na moře.

Což se dá považovat za úspěch, protože NASA zastavila indický vesmírný program v roce 2011, vědci se ale nevzdali a našli si finance sami. Hlavní výhoda raketoplánu Indie je jeho pořizovací cena, která je proti těm z NASA zanedbatelná.

Takové raketoplány by mohly výrazně snížit náklady na průzkum vesmíru. Nejedná se ale o první cestu indického zařízení do vesmíru, jak upozorňuje server BBC. V roce 2013 vyslali úspěšně družici k Marsu.

Pondělní start plavidla RLV-TD, jak Indové svůj raketoplán pojmenovali, proběhl bez problémů. Téměř dvě tuny těžké plavidlo bylo ve zkratce posláno na smrt, neočekávalo se, že první let přežije. Vědci chtěli jen posbírat data z letu a přistání, jenže hned na poprvé usedla raketa bez problémů na plošinu v Bengálském zálivu.

Témata:  Indie vesmir raketoplán

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.