Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemi dnes zahalil unikátní modrorudý superúplněk

Měsíc v úplňku
Měsíc v úplňku
Foto: Pixabay

Washington - Část obyvatel zeměkoule měla dnes možnost vidět na obloze unikátní úkaz, který někteří odborníci nazývají modrorudý superúplněk.

Štěstí vidět dočervena zbarvený obrovský úplněk měli ale jen na západním pobřeží Spojených států a Kanady, v Tichomoří a v Asii. Podle agentury AP se bude tento trojnásobný jev spojený s Měsícem opakovat až v roce 2037.

Vesmírnému úkazu, v němž se spojí tři jevy spojené s Měsícem, se říká lunární trifekta. Jde o spojení jevů, jímž se říká modrý Měsíc, rudý Měsíc a superúplněk. Naposledy byl tento jev vidět podle některých astronomů v roce 1982, podle jiných zdrojů to bylo dokonce v roce 1866.

Označení modrý úplněk nemá nic společného s barvou Měsíce, ale jde o druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci. V angličtině dal tento jev vzniknout slovnímu obratu "once in a blue moon", což znamená "jednou za dlouhou dobu" (česky se říká třeba "jednou za uherský rok"). Dva "modré úplňky" budou opět v březnu.

Témata:  Měsíc 1 vesmir NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.