Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dvojice astronautů vystoupila z ISS

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ESA **www.esa.int**

Oběžná dráha - Američtí astronauti Richard Arnold a Andrew Feustel, který s sebou na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vzal opět postavu Krtečka, zahájili pracovní směnu vně orbitálního komplexu. Pro Arnolda je dnešní výstup do volného prostoru v pořadí třetí, pro Feustela sedmý.

Dvojice mimo jiné nainstaluje nové antény, vymění kamerový systém na jednom z nosníků stanice a vymění dvojici kapalinových propojek k chladicímu zařízení ISS.

Šestihodinový výstup měl původně začít krátce po 14:00 SEČ, nakonec ale začal se zhruba 90minutovým zpožděním kvůli kontrole těsnosti skafandrů, která trvala déle, než se předpokládalo.

Antény, které astronauti na vnějšku stanice namontují, v budoucnu připojí k datovému systému komplexu přístroj ECOSTRESS. Ten k ISS ještě letos dopraví nákladní loď Dragon americké soukromé společnosti SpaceX. Zmíněný přístroj je určen k dálkovému teplotnímu průzkumu pozemských ekosystémů, aby vědci lépe porozuměli tomu, kolik vody rostliny potřebují.

Feustel s sebou na každou kosmickou misi bere předměty odkazující na Českou republiku, protože jeho manželka Indira má české kořeny. Poprvé měl u sebe básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické a také českou vlajku, na druhé cestě ho pak doprovázela figurka Krtečka. Ta nyní, v menším provedení, k ISS přiletěla znovu.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmir

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy