Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí astronauti za sebou mají další úspěšnou pracovní směnu vně ISS

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Foto: NASA

ISS (oběžná dráha) - Američtí astronauti Andrew Feustel a Richard Arnold úspěšně splnili svou další pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). V přímém přenosu vysílaném na webu americké vesmírné agentury NASA provedli především plánovanou úpravu chladicího systému stanice.

Šlo už o druhý společný výstup Feustela a Arnolda do otevřeného kosmu od jejich příletu na ISS 23. března. Ten první uskutečnili už šest dní poté, co "vkročili" do orbitálního komplexu. Další taková akce je čeká v polovině června.

Během dnešního výstupu nejprve přemístili dvě čerpadla důležitého chladícího systému. Pak nainstalovali novou kameru a také zdokonalené komunikační zařízení určené pro budoucí přistávání lodí komerčních letů s posádkou. Astronautům se práce dařila, a tak stihli ještě něco navíc.

"Dobrá práce," ocenilo pozemní kontrolní středisko šest a půl hodiny trvající počínání astronautů, než jim dalo pokyn k návratu do útrob komplexu.

Feustel už pracoval ve volném vesmírném prostoru poosmé, zatímco jeho kolega Arnold si vyšel za prací ven "teprve" počtvrté. Dobrou souhru si budou moci zopakovat už 14. července, na kdy jim NASA naplánovala další "vnější směnu".

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmir astronauti

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 21:01

Dagmar Havlová popsala poslední setkání s Jiřím Bartoškou (†78)

Česko na uplynulý týden jen tak nezapomene, protože odešel jeden z nejoblíbenějších českých herců. Dlouholeté přátelství pojilo zesnulého Jiřího Bartošku s kolegyní Dagmar Havlovou. Jak bývalá první dáma prozradila, znali se přes půlstoletí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.