Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí astronauti za sebou mají další úspěšnou pracovní směnu vně ISS

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Foto: NASA

ISS (oběžná dráha) - Američtí astronauti Andrew Feustel a Richard Arnold úspěšně splnili svou další pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). V přímém přenosu vysílaném na webu americké vesmírné agentury NASA provedli především plánovanou úpravu chladicího systému stanice.

Šlo už o druhý společný výstup Feustela a Arnolda do otevřeného kosmu od jejich příletu na ISS 23. března. Ten první uskutečnili už šest dní poté, co "vkročili" do orbitálního komplexu. Další taková akce je čeká v polovině června.

Během dnešního výstupu nejprve přemístili dvě čerpadla důležitého chladícího systému. Pak nainstalovali novou kameru a také zdokonalené komunikační zařízení určené pro budoucí přistávání lodí komerčních letů s posádkou. Astronautům se práce dařila, a tak stihli ještě něco navíc.

"Dobrá práce," ocenilo pozemní kontrolní středisko šest a půl hodiny trvající počínání astronautů, než jim dalo pokyn k návratu do útrob komplexu.

Feustel už pracoval ve volném vesmírném prostoru poosmé, zatímco jeho kolega Arnold si vyšel za prací ven "teprve" počtvrté. Dobrou souhru si budou moci zopakovat už 14. července, na kdy jim NASA naplánovala další "vnější směnu".

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmir astronauti

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.