Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Solar Impulse 2 čelí nepřízni počasí. Start z Pensylvánie byl kvůli bouřkám odložen

Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií
Švýcarské letadlo Solar Impulse poháněné pouze sluneční energií
Foto: solarimpulse.com

New York - Letoun Solar Impulse 2 musí na své cestě kolem světě opět čelit nepřízni počasí. Dnešní start z amerického státu Pensylvánie byl kvůli bouřkám odložen.

Letoun měl vyrazit okolo půlnoci místního času (06:00 SELČ) na cestu trvající zhruba čtyři hodiny, v jejímž závěru byl plánován oblet sochy Svobody. Počasí však švýcarského pilota Andrého Borschberga přimělo start odložit. Nový termín tým zatím neoznámil.

Zdroj: YouTube

V pořadí 14. etapa bude jednou z těch nejkratších: stroj během ní urazí asi 130 kilometrů. Poté Borschberga a jeho kolegu Bertranda Picarda čekají ještě dvě etapy - jedna na ještě neupřesněné místo do Evropy a druhá do Abú Zabí. Obě potrvají asi 120 hodin, spolu s přeletem z Japonska na Havaj tak budou patřit k nejdelším a nejnáročnějším.

Solar Impulse 2 zahájil cestu loni v březnu ve Spojených arabských emirátech. Stroj má na svém povrchu 17.248 fotovoltaických článků. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747.

Témata:  solární letadlo Solar Impulse

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:08

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí je na cestě. Kde ho Praha vzala?

Už za týden začnou vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, ale přípravy na ně jsou samozřejmě již nějaký čas v plném proudu. Vánoční strom si hlavní město vybralo již v říjnu, kdy o volbě informovala městská firma Technologie hlavního města Prahy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.