Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak vypadá černá díra? Vědci jsou na stopě velkého tajemství

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Londýn/Washington – Ačkoliv byla existence černých děr prokázána nově potvrzenými gravitačními vlnami, doposud nikdo žádnou černou díru skutečně neviděl. Jak ale nyní informuje server Science Alert, vědcům by se mohlo přece jen obraz podoby černé díry vytvořit.

Na internetu i ve vědeckofantastických filmech je možné setkat se s různým vyobrazením černých děr, vždy jde ale jen o umělecké ztvárnění tohoto jevu, které se více či méně zakládá na informacích, které o něm lidé mají.

Z černých děr totiž neuniká žádné světlo a i ty nejbližší se nachází neskutečně daleko od naší planety Země. Vědci z Massachusettského technologického institutu proto vypracovali algoritmus, který by jim měl pomoci obraz černé díry vytvořit.

Rozhodně přitom nejde o jednoduchý úkol. Jelikož černé díry nevyzařují světlo, vědci použijí rádiové teleskopy. Kvůli obrovské vzdálenosti by ale na Zemi nebylo reálně možné umístit teleskop dostatečně velký na to, aby zachytil černou díru ve středu naší galaxie.

Vědci se proto rozhodli místo toho propojit informace z co nejvíce již existujících rádiových teleskopů a za použití speciálně vytvořeného algoritmu zkusit poskládat obraz černé díry. Celý projekt se jmenuje projekt Event Horizon Telescope a oficiálně by měl být představen 27. června. Podle serveru bychom se tak historicky prvního obrazu černé díry mohli dočkat už příští rok.

Témata:  Černá díra vesmir vědci

Související

Aktuálně se děje

16. května 2025 10:51

Důchody v Česku? Lidé se stále sžívají s velkou změnou. Úřad musí vysvětlovat

Velká důchodová změna, která se týkala výplatních termínů, proběhla již v dubnu. Úřady ale neponechávají nic náhodě a v květnu znovu upozorňují důchodce, že jim peníze budou přicházet v první polovině kalendářního měsíce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.