Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak vypadá černá díra? Vědci jsou na stopě velkého tajemství

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Astronomický ústav AV ČR

Londýn/Washington – Ačkoliv byla existence černých děr prokázána nově potvrzenými gravitačními vlnami, doposud nikdo žádnou černou díru skutečně neviděl. Jak ale nyní informuje server Science Alert, vědcům by se mohlo přece jen obraz podoby černé díry vytvořit.

Na internetu i ve vědeckofantastických filmech je možné setkat se s různým vyobrazením černých děr, vždy jde ale jen o umělecké ztvárnění tohoto jevu, které se více či méně zakládá na informacích, které o něm lidé mají.

Z černých děr totiž neuniká žádné světlo a i ty nejbližší se nachází neskutečně daleko od naší planety Země. Vědci z Massachusettského technologického institutu proto vypracovali algoritmus, který by jim měl pomoci obraz černé díry vytvořit.

Rozhodně přitom nejde o jednoduchý úkol. Jelikož černé díry nevyzařují světlo, vědci použijí rádiové teleskopy. Kvůli obrovské vzdálenosti by ale na Zemi nebylo reálně možné umístit teleskop dostatečně velký na to, aby zachytil černou díru ve středu naší galaxie.

Vědci se proto rozhodli místo toho propojit informace z co nejvíce již existujících rádiových teleskopů a za použití speciálně vytvořeného algoritmu zkusit poskládat obraz černé díry. Celý projekt se jmenuje projekt Event Horizon Telescope a oficiálně by měl být představen 27. června. Podle serveru bychom se tak historicky prvního obrazu černé díry mohli dočkat už příští rok.

Témata:  Černá díra vesmir vědci

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.