Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trapas, který se v dějepise neučí: Švýcarsko jednou povolalo armádu, byla z toho fraška

Armáda Švýcarsko
Armáda Švýcarsko
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Ačkoliv je známé jako neutrální stát, Švýcarsko má díky branné povinnosti poměrně aktivní armádu. A s touto armádou se mu podařilo omylem provést invazi do sousedního Lichtenštejnska. A ne jednou, nýbrž třikrát.

Poprvé k „invazi“ došlo 5. prosince 1985, kdy raketa švýcarské armády přistála v Lichtenštejnsku a způsobila požár. Švýcarsko se samozřejmě omluvilo a škody zaplatilo.

Druhý incident se stal 13. října 1992. Tenkrát měli kadeti švýcarské armády ve cvičení dorazit do Triesenbergu, kde měli postavit sledovací stanici. Švýcarské vedení však přehlédlo fakt, že Triesenberg již není na švýcarském území. Švýcarsko se Lichtenštejnsku omluvilo.

K poslední invazi došlo v březnu 2007, kdy rota 171 švýcarských vojáků vstoupila do Lichtenštejnska poté, co potmě špatně odbočila. Vojáci si svou chybu uvědomili a vrátili se, nedošli ani dva kilometry od hranic.

Lichtenštejnsko si „invazivních“ sil nevšimlo a zjistilo to až od opět se omlouvajícího Švýcarska. Mluvčí Lichtenštejnska prohlásil: „Nenapadli nás s bojovými vrtulníky. Tohle není problém, takové věci se stávají.“

Témata:  historie Švýcarská armáda Švýcarsko

Související

Aktuálně se děje

10. října 2024 11:24

Fiala je jeden z nejlépe placených premiérů EU: Je potřeba další zvyšování platů politiků?

Český premiér Petr Fiala je letos společně se svými protějšky Viktorem Orbánem a Robertem Ficem vůbec nejlépe placeným předsedou vlády kterékoli ze zemí EU. Vyplývá to z údajů (viz graf níže) maďarské neziskové organizace Átlátszo.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Nobelova cena je ocenění každoročně udělované za zásadní vědecký výzkum, technické objevy či za přínos lidské společnosti. Ocenění se uděluje ve Stockholmu.

Nobelovu cenu dosud nezískalo 5 vědeckých objevů, které změnily svět

Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu budou vyhlášeny 7. října, za fyziku 8. října a za chemii 9. října ve Švédsku. I když je těžké odhadnout, kdo z laureátů získá toto prestižní ocenění letos, vědecký svět nabízí řadu objevů, které si Nobelovu cenu zaslouží. Očekává se, že se v médiích a veřejnosti rozproudí debata o možných kandidátech a jejich přínosech.