Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadný otvor v Sojuzu: Pravdu o incidentu v kosmu se nikdy nedozvíme?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ESA **www.esa.int**

Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka záhadného provrtání pláště ruské kosmické lodi Sojuz MS-09. Oznámil to dnes moskevský rozhlas. Koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tlak, který zavinil otvor vyvrtaný zevnitř. Trhlinu, kterou unikal vzduch, kosmonauti záhy utěsnili a dopravní loď se později bez problémů vrátila na Zemi.

Mluvčí Roskosmosu Vladimir Ustimenko novinářům v Moskvě řekl, že komise agentury pokračuje v práci a nechce prý vyšetřování uspěchat. Potvrdil tak, že dosavadní vyšetřování bizarního incidentu zatím k ničemu nevedlo.

K objasnění nepřispěly ani vzorky z vnější části pláště, které při téměř osmihodinovém výstupu do otevřeného vesmíru odebrali koncem loňského roku kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev.

Ruský server Lenta napsal, že podle ruských expertů může vyšetřování trvat i několik let a příčiny vyvrtaného otvoru se dokonce možná nikdy nepodaří objasnit. Ruská strana je přitom přesvědčena, že otvor byl vyvrtán záměrně. Kdo je za incident odpovědný, nebylo zatím zjištěno. Vyloučen prý není ani zlý úmysl.

Vedoucí představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se k případu až do objasnění nechtějí vyjadřovat.

Témata:  vesmírná loď Sojuz ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Rusko

Související

Aktuálně se děje

17. května 2025 10:27

"Vyschlý rocker by měl držet..." Trump se ostře opřel do Springsteena

Donald Trump už několikrát dokázal, že umí vrátit úder svým kritikům, a to i v případě, že jde o slavné osobnosti. Aktuálně se ostře opřel do legendárního rockera Bruce Springsteena, který vyjádřil obavy o USA na jednom z koncertů ve Velké Británii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.