Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadný otvor v Sojuzu: Pravdu o incidentu v kosmu se nikdy nedozvíme?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ESA **www.esa.int**

Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka záhadného provrtání pláště ruské kosmické lodi Sojuz MS-09. Oznámil to dnes moskevský rozhlas. Koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tlak, který zavinil otvor vyvrtaný zevnitř. Trhlinu, kterou unikal vzduch, kosmonauti záhy utěsnili a dopravní loď se později bez problémů vrátila na Zemi.

Mluvčí Roskosmosu Vladimir Ustimenko novinářům v Moskvě řekl, že komise agentury pokračuje v práci a nechce prý vyšetřování uspěchat. Potvrdil tak, že dosavadní vyšetřování bizarního incidentu zatím k ničemu nevedlo.

K objasnění nepřispěly ani vzorky z vnější části pláště, které při téměř osmihodinovém výstupu do otevřeného vesmíru odebrali koncem loňského roku kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev.

Ruský server Lenta napsal, že podle ruských expertů může vyšetřování trvat i několik let a příčiny vyvrtaného otvoru se dokonce možná nikdy nepodaří objasnit. Ruská strana je přitom přesvědčena, že otvor byl vyvrtán záměrně. Kdo je za incident odpovědný, nebylo zatím zjištěno. Vyloučen prý není ani zlý úmysl.

Vedoucí představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se k případu až do objasnění nechtějí vyjadřovat.

Témata:  vesmírná loď Sojuz ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Rusko

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.